fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sanepidy nie informują o zakażonych. Pytanie do ministra zdrowia

AFP
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra zdrowia pytanie w sprawie braku publikacji danych o liczbie zakażonych koronawirusem przez sanepidy. W ocenie RPO jest to sprzeczne z konstytucyjnym prawem do informacji publicznej

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło stronę internetową, na której prezentowane są statystyki dotyczące COVID-19 w Polsce. To główny element nowego modelu scentralizowanego raportowania przypadków zakażeń i zgonów.

Wojewódzkie oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne nie mogą już publikować tych danych. Centralizacja nie podoba się władzom niektórych gmin. Twierdzą, że raporty z sanepidu są im potrzebne do szybkiego reagowania w bieżącym zarządzaniu antykryzysowym.

Zaniepokojony decyzją w tej sprawie jest również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Uważa, ze publikowanie informacji przez wojewódzkie i powiatowe stacje jest konstytucyjnym prawem do informacji publicznej. 

- Jest to jeden z najistotniejszych środków sprawowania przez obywateli kontroli nad sposobem wykonywania władzy publicznej. W odniesieniu do danych na temat liczby zakażeń okazał on skuteczność, skoro pozwolił na identyfikację i naprawnienie nieprawidłowości, które – biorąc pod uwagę okoliczności – mogą mieć miejsce - argumentuje Bodnar.

- Obawiam się również, że przyjęty właśnie „model raportowania” może przynieść nieoczekiwany – jak się domyślam – skutek w postaci dodatkowego obciążenia pracowników poszczególnych powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarnoepidemiologicznych - dodał.

Od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego RPO oczekuje przedstawienia stanowiska w tej sprawie oraz przedstawienia szczegółów dotyczących zapowiadanej „centralizacji” informowania o liczbie zakażeń wirusem SARS-CoV-2. 

Źródło: rp.pl/RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA