fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Nieoficjalnie: PKW odrzuciła sprawozdania Konfederacji i Zielonych

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Michał Kolanko
Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", Państwowa Komisja Wyborcza nie zaakceptowała sprawozdań finansowych dwóch partii za 2019 rok - Konfederacji oraz Zielonych.

Decyzja zapadła w trakcie poniedziałkowego posiedzenia PKW.

Odrzucenie sprawozdania finansowego może doprowadzić do straty dotacji, którą partie dostają za zdobyte mandaty w parlamencie oraz subwencji, czyli pieniędzy uzależnionych od wyniku wyborczego.

Od postanowienia PKW przysługuje jeszcze prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego. Partie mają na to 14 dni od dnia doręczenia im postanowienia o odrzuceniu sprawozdań.

W 2016 roku Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej. Ówczesny lider partii Ryszard Petru zapowiadał, ze sprawa trafi do Sądu Najwyższego, ale odwołanie nie zostało złożone.

W konsekwencji Nowoczesna utraciła kilkanaście milionów złotych subwencji. Głównym zarzutem Państwowej Komisji Wyborczej wobec partii Petru było – tak jak w przypadku sprawozdania komitetu wyborczego – gromadzenie i wydawanie pieniędzy przeznaczonych na finansowanie udziału w wyborach bez pośrednictwa funduszu wyborczego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA