fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rośnie presja na realizację zysków

Bloomberg
Indeks WIG20 zaczął piątek od spadku o 0,3 proc. do 2264 pkt. Jak wyglądają perspektywy ostatniej sesji tygodnia?

W czwartek bykom wyraźnie pomagały dobre informacje dotyczące relacji USA i Chin. W perspektywie jest bowiem porozumienie i zniesienie części ceł. W efekcie indeksy WIG20 i mWIG40 kontynuowały wczoraj jesienny marsz na północ, a swoją listopadową korektę wzrostową coraz bardziej zaznacza sWIG80. Warto dodać, że WIG20 przebił 200-sesyjną średnią, co zdaniem analityków stwarza pewne ryzyko. - Do trzech razy sztuka – z takim założeniem mogą dzisiaj podejść do rynku akcyjne byki, które w ostatnim czasie nie potrafiły wykończyć tygodnia na wystarczająco wysokich poziomach. W ubiegły piątek WIG20 stracił -1,5 proc., oddając w jeden dzień większość tego, co udało się wypracować przez cały tydzień. Close wypadło poniżej psychologicznej bariery 2200 pkt a na wykresie pojawiła się podażowa świeczka. 25 października sytuacja była identyczna, kiedy to benchmark dwudziestu największych spółek przeceniony został o -1,5 proc. kończąc tydzień poniżej 2200 pkt. Tym razem wydaje się, że bykom uda się finiszować piątkową sesję powyżej ww. poziomu gdyż przewaga ponad 70 punktów raczej trudna jest do zniwelowani - pisał w porannym komentarzu Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku. Jego zdaniem to co zwraca na siebie uwagę to problemy popytu z oddaleniem się od dziennej dwusetki, wokół której przebywa indeks i chociaż czwartkowe zamknięcie dnia wypadło kilka oczek powyżej średniej, to wystarczy jedna mocniejsza kontra ursusów i średnia ta ponownie znajdzie się nad indeksem. - Pikanterii dodaje fakt, że WIG20 dotarł do oporowej strefy związanej z linią trendu spadkowego poprowadzonego po kluczowych szczytach z tego roku, zatem presja na realizację ostatnich zysków ma prawo rosnąć. Otoczenie zewnętrzne wydaje się być korzystne dla kontynuacji korekty wzrostowej nad Wisłą, jednakże czwartkowa świeczka zrobiona na luce przez S&P500 ostrzega przed lokalnym przeciążeniem popytu i zaproszeniem do przetestowania siły byków - dodaje ekspert.

Warto zaznaczyć, że bykom cały czas sprzyjają dobre zagraniczne nastroje. Wczoraj S&P500 wyznaczył nowy rekord historyczny 3097 pkt, a dziś rano Nikkei225 rósł o 0,7 proc. Na rynku surowców o 1,05 proc. taniała rano ropa naftowa, a uncja złota rosła o 0,2 proc. Notowania bitcoina spadły w ciągu doby o 0,6 proc. do 9181 USD, a kapitalizacja rynku kryptowalut oscylowała przy 250 mld USD.

Na co dziś warto zwracać uwagę podczas sesji? - W kalendarium makro nie będzie dziś zbyt wielu odczytów, które mogłyby wpływać na rynkowe nastroje. Warto jednak obserwować kolejne raporty za 3Q’19 – wczoraj po sesji poznaliśmy wyniki Dino i AmRestu, a dziś czeka nas publikacja sprawozdań m.in. Agory i XTB. W przypadku WIG20 od góry ogranicza nas poziom 2300 pkt., z kolei od dołu najbliższego wsparcia można się dopatrywać w okolicy 2250 pkt - sugerował w komentarzu Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA