fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

PFR wyda 24 mld zł na inwestycje do końca 2021 r.

Adobe Stock
Polski Fundusz Rozwoju ma nową strategię. W latach 2019-21 a inwestycje chce przeznaczyć 24 mld zł do końca 2021 r.

- Nowa strategia jest kontynuacją starej strategii, którą realizowaliśmy przez ostatnie trzy lata – mówił w czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami Paweł Borys, prezes PFR. I wyliczał, że w ramach działalności inwestycyjnej celem Grupy PFR jest zainwestowanie nawet 24 mld w ramach 15 strategii inwestycyjnych do 2021 r. Blisko 11,3 mld zł z tej kwoty PFR przeznaczy na aktywa niepubliczne, m.in. inwestycje strategiczne, infrastrukturę, duże polskie przedsiębiorstwa, inwestycje samorządowe, ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw oraz w odnawialne źródła energii. To ostatnie to nowy kierunek inwestycji PFR. Niemal 1,6 mld zł pójdzie w aktywa publiczne w ramach funduszy zdefiniowanej daty prowadzonych przez PFR TFI w PPK. Aż 7,5 mld zł Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy na budowę mieszkań na wynajem. - Kluczowym celem Grupy PFR jest budowa 50 tys. mieszkań do 2021 r. – mówił Paweł Borys.

Projekty, w które PFR chce zainwestować 24 mld zł będą warte w sumie przeszło 40 mld zł. Nie ma wśród nich Centralnego Portu Komunikacyjnego. – To potrzebna inwestycja, ale jej przygotowanie i uruchomienie wykracza poza 2021 r. – tłumaczył Paweł Borys.

Grupa PFR chce żeby wszystkie jej spółki były rentowne. Długoterminowy zwrot na kapitale ma sięgać 4-6 proc.

W ramach działalności prorozwojowej Grupa PFR jest udziałowcem w spółce Operator Chmury Krajowej, która wspiera digitalizację polskiej gospodarki. Jak twierdzi, zwiększa w ten sposób dostępność usług chmurowych i cyberbezpieczeństw0 przedsiębiorców. Jest także jednym z założycieli Polskiej Agencji Ratingowej, która ma wspierać rozwój rynku kapitałowego poprzez profesjonalne ratingi firm i emisji oraz analizy ekonomiczne.

Oczkiem w głowie PFR są Pracownicze Plany Kapitałowe. Grupa odpowiada za ich sprawne wdrożenie. Celem jest przyciągnięcie do tego programu przynajmniej połowy pracowników, czyli 5,5 mln osób, do 2021 r. – Mamy nadzieję, że z czasem do PPK będą przystępować kolejni – mówił Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR odpowiadający za PPK.

Grupa podsumowała też swoje dokonania z pierwszych trzech lat swojej działalności. Od 2016 r. przeprowadził ponad 30 transakcji kapitałowych, inwestując łącznie 8,3 mld zł bezpośrednio lub poprzez zarządzane fundusze. - Dzięki temu, wraz ze wsparciem pozostałych partnerów, udało się zrealizować projekty inwestycyjne o łącznej wartości 26,2 mld zł – mówił Paweł Borys. Do najistotniejszych zrealizowanych transakcji zaliczył wspólne z PZU SA przejęcie 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA (udział PFR: 12,8 proc.), przejęcie 100 proc. akcji PESA Bydgoszcz S.A, 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych SA. - Ostatnią zrealizowaną inwestycją jest zakup wspólnie z PSA International Ptd Ltd oraz IFM Investors DCT Gdańsk, największego terminalu kontenerowego w Polsce. Udział PFR to 30 proc. – wylicza Polski Fundusz Rozwoju.

- PFR uzyskał w ostatnich trzech latach bardzo dobre wyniki finansowe – łączny zysk netto spółki wyniósł 403 mln zł, a zwrot na kapitale średnio 7 proc. – mówił Paweł Borys. Piotr Skwirowski

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA