fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Karta to przeżytek. Smartfon? Utrudnienie. Rusza płacenie dłońmi. Żyły jak PIN

Fotolia
W Korei Południowej wdrażany jest system hand pay – płatności za pomocą dłoni. Jeśli technologia się upowszechni, wkrótce będziemy mogli zapłacić bez gotówki, karty kredytowej czy nawet smartfonu.

Usługę Hand Pay zaprezentowała w Korei Południowej firma Lotte Card, z tej samej grupy co Lotte Wedel i nazwała go pierwszym masowym systemem płacenia dłonią. Miejscem pierwszych płatności był 7-Eleven Signature, sklep spożywczy na 31. piętrze Wieży Lotte w Seulu.

Hand Pay umożliwia płacenie za zakupy bez pieniędzy, kart, smartfonów. Układ żył dłoni klienta jest skanowany przez czytnik na podczerwień, następne system pozyskane informacje przekształca na dane, które są odszyfrowane i skierowane na serwery Lotte Card i Korea Financial Telecommunications & Clearings Institute – organizacji non-profit zarządzającej międzybankowymi systemami płatności w Korei Południowej. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo dobre zabezpieczenie transakcji.

- W ten sposób ciało staje się środkiem płatniczym – wyjaśnia Kim Chang-kwon, CEO Lotte Card. – Staramy się też usprawniać obsługę i zwiększać zakres sprzedawców naszych usług, aby umożliwić klientom dostęp do wygodniejszych, szybszych i bezpieczniejszych usług finansowych – dodaje.

Pomysł, by płacić dłonią, testowano już trzy lata temu w Szwecji. System tego typu, autorstwa Fredrika Leiflanda, studenta Uniwersytetu Lund wdrożono m.in. na terenie kampusu tej uczelni, dłonią można było tam zapłacić w sklepach i restauracjach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA