fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Francja wysyła myśliwce i fregatę w rejon Morza Śródziemnego

AFP
Francja wyśle dwa myśliwce Rafale i fregatę "Lafayette" w rejon wschodniego Morza Śródziemnego w związku z planami zwiększenia obecności wojskowej w tym regionie.

Francja podejmuje decyzję o zwiększeniu obecności wojskowej w rejonie Morza Śródziemnego w związku z napięciem w stosunkach z Turcją.

W czwartek na południe od Krety odbyły się też wspólne francusko-greckie ćwiczenia wojskowe, w których wzięły udział wysłane w ten rejon myśliwce i fregata. Dzień wcześniej premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis omawiał sytuację w regionie z Macronem.

"Emanuel Macron jest prawdziwym przyjacielem Grecji i obrońcą wartości europejskich oraz prawa międzynarodowego" - napisał po tej rozmowie grecki premier na Twitterze.

Wcześniej prezydent Emmanuel Macron wezwał Turcję do wstrzymania poszukiwań gazu i ropy naftowej na spornych wodach Morza Śródziemnego co doprowadziło do napięć w relacjach Turcji z Grecją.

Turcja i Grecja, sojusznicy w ramach NATO, są w sporze co do tego do kogo należą zasoby surowców energetycznych znajdujących się w rejonie Morza Śródziemnego, w pobliżu w większości należących do Grecji wysp.

Napięcie wzrosło gdy Turcja wysłała statek badawczy w poniedziałek na sporne wody Morza Śródziemnego. Statek był eskortowany przez okręty wojenne.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA