fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unijna rewolucja w VAT

123RF
Komisja Europejska idzie na wojnę z oszustwami wartymi dziesiątki miliardów euro rocznie. I daje zgodę na obniżki VAT, np. na e-publikacje. Na reformie może skorzystać Polska.

Nasz rząd zyskał sojusznika w walce z oszustwami w VAT. Bruksela zaproponowała zmianę systemu pobierania tego podatku w transakcjach transgranicznych. Cel: wyeliminowanie przestępstw nazywanych karuzelami podatkowymi. – Co roku Unia traci na oszustwach 50 mld euro – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE.

Nowy system ma skończyć z obowiązującą od 23 lat zasadą zerowego VAT w transakcjach wewnątrz UE. Firma dostarczająca towar do innego państwa Unii będzie musiała zapłacić podatek w swoim kraju według stawki VAT obowiązującej w państwie docelowym. I dopiero np. polski urząd skarbowy przekaże otrzymaną sumę do urzędu skarbowego w kraju siedzibie importera.

Obecny system przewiduje, że firma odzyskuje VAT na podstawie faktur pokazujących sprzedaż do innego państwa UE, a firma kupująca towar płaci od tego produktu VAT w swoim kraju.

System ten stał się jednak wygodny dla przestępców. Powstają firmy słupy, których jedynym zadaniem jest ha...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA