fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chiński miliarder Ren Zhiqiang skazany na 18 lat więzienia za korupcję

Ren Zhiqiang został skazany na 18 lat więzienia
AFP
Miliarder Ren Zhiqiang, który krytykował prezydenta Xi Jinpinga za sposób walki z epidemią koronawirusa, został skazany na 18 lat więzienia za korupcję.

69-letni Ren Zhiqiang, który majątku dorobił się na rynku nieruchomości, zniknął niedługo po tym jak napisał esej krytykujący działania prezydenta Chin w sprawie pandemii koronawirusa.

Deweloper, który jest już na emeryturze, nazwał chińskiego prezydenta "klaunem" w marcu a w kwietniu rozpoczęło się przeciwko niemu i jego imperium dochodzenie w sprawach korupcji.

Koncern Huayuan, którego prezesem był niegdyś miliarder, został ukarany grzywna w wysokości 4,2 mln juanów. Natomiast Ren Zhiqiang, który "dobrowolnie i szczerze przyznał się do wszystkich przestępstw" i obiecał nie odwoływać od wyroku sądu w Pekinie - został skazany na 18 lat więzienia - informuje The Guardian.

Sąd w Pekinie uznał Ren za winnego wielu zarzutów, w tym sprzeniewierzenia około 16,3 miliona dolarów (110,6 miliona juanów) z funduszy publicznych, przyjmowania łapówek i nadużycia władzy, które spowodowało straty w wysokości 17,2 miliona dolarów (116,7 miliona juanów) dla budżetu państwa - informuje CNN.

Obrońcy praw człowieka oskarżają prezydenta Xi Jinpinga oraz partię o używanie oskarżeń o korupcję i inne przestępstwa gospodarcze do uciszania krytyków oraz opozycjonistów.

Ren już w 2016 roku miał problemy z prawem z powodu krytyki władz w Pekinie. Wtedy został skazany warunkowo a jego konta w mediach społecznościowych zablokowane. Tym razem napisał artykuł pod koniec lutego, w którym zasugerował, że prezydent jest "klaunem", ale nie wymienił go z imienia i nazwiska. Mimo to wiadomo było o kim pisze w kontekście walki z pandemią koronawirusa w Wuhan i w Chinach. W marcu miliarder po prostu zniknął a jego znajomi powiedzieli w rozmowie z agencją Reutera, że nie mogą się z nim skontaktować i są zaniepokojeni. W kwietniu natomiast okazało się, że prowadzone jest przeciwko niemu dochodzenie korupcyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA