fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na urlopie jesteśmy raczej oszczędni

Fotorzepa/Urszula Lesman
Najwięcej gospodarstw domowych stara się zamknąć wydatki na wakacje w kwocie do 4 tys. złotych.

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę lotów Kayak. W tym 26 proc. respondentów przeznaczy od 4000 do 9000 złotych na wyjazd wakacyjny. Co ciekawe, najczęściej są to osoby w wieku od 18 do 22 lat – aż 34 proc. młodych dorosłych swój urlopowy budżet zamyka w tej kwocie. Drugą najliczniejszą grupą wiekową w tym przedziale wydatków są osoby po 56. roku życia. 41 proc. badanych deklaruje, że na tegoroczny urlop wyda ponad 4000 złotych, jednak wciąż niemal połowa (48 proc.) nie planuje przekroczyć tej kwoty.

Analizując odpowiedzi Polaków, można zauważyć, że osoby pomiędzy 36. a 55. rokiem życia są najbardziej skore do wydania dużych kwot na letni wypoczynek – niemal co piąty badany w tym przedziale wiekowym (19 proc.) deklaruje, że domowy budżet na wakacje przekroczy 9000 złotych.

2 proc. ankietowanych przyznaje, że nie musi w żaden sposób przejmować się szukaniem oszczędności na letnie wakacje, jednak dla ponad 70 proc. badanych jest to konieczność. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zgromadzenie docelowego budżetu na wymarzony urlop – wybieranym przez 57 proc. Polaków – jest regularne odkładanie stałej kwoty ze swojej pensji. Co trzecia osoba postanawia ograniczyć swoje wydatki podczas zakupów czy wyjść na miasto. Pozostali szukają nieco mniej oczywistych sposobów: 15 proc. podejmuje dodatkową pracę, 11 proc. sprzedaje niepotrzebne rzeczy, a 9 proc. wybiera spacer lub rower, oszczędzając tym samym na paliwie. Co ciekawe, więcej osób jest gotowych zrezygnować z subskrypcji płatnych platform streamingowych jak Netflix czy Spotify (7 proc.), niż anulować członkostwo na siłowni (4 proc.). Jedynie 4 proc. ankietowanych przyznaje się do zaciągania pożyczki lub kredytu na wakacyjny wyjazd.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA