fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Szwajcarski miliarder chce ratować naszą planetę. Daje miliard dolarów

www.sxc.hu
Hansjörg Wyss obiecał dać kolejne pieniądze na ratowanie nietkniętych działalnością człowieka regionów naszej planety.

Szwajcarski miliarder i filantrop mieszkający w USA, Hansjörg Wyss zadeklarował przekazanie poprzez swoją fundację (Wyss Foundation) kolejnych środków na ratowanie naszej planety. Znany z troski o środowisko i sprawiedliwość społeczną przedsiębiorca chce, by 30 procent powierzchni Ziemi było chronione w naturalnym stanie do 2030 roku. Na ten cel Hansjörg Wyss przyrzekł 1 miliard dolarów, które przez najbliższe 10 lat będzie przekazywać za pośrednictwem Wyss Foundation.

To nie pierwsza donacja przekazana przez biznesmena na ratowanie środowiska. Wyss Foundation od lat otrzymuje od niego środki przeznaczone na ochronę przyrody. Do 2017 roku miliarder przeznaczył na ten cel 350 milionów dolarów – środki te kierowane były na ochronę lasów i publicznie dostępnym terenów w USA. Hansjörg Wyss uważa, że najlepszym sposobem ochrony przyrody jest zadbanie o to, by fundować publiczne parki narodowe oraz rezerwaty dzikich zwierząt. Już pierwsze działania jego fundacji w 2006 roku pozwoliły zabezpieczyć przed działalnością gospodarczą człowieka 18 tys. km kwadratowych ziemi w USA. Wyss Foundation nie ogranicza jednak swojej działalności tylko do USA 0 jej działania prowadzone są także w Kanadzie, Peru czy Afryce.

Czytaj także:  Koniec śmieci z plastiku? Polka wymyśliła jadalne opakowania 

Według niektórych naukowców, co najmniej 50 procent powierzchni naszej planety powinno być pod ochroną jeżeli chcemy uniknąć utraty większości gatunków roślin i zwierząt. Obecnie pod ochroną znajduje się 15 proc. powierzchni lądów i 7 procent powierzchni oceanów. Tymczasem, jak wskazują badania Brown University, wymieranie roślin i zwierząt odbywa się teraz 1000 razy szybciej niż przed pojawieniem się człowieka. Niedawno naukowcy stwierdzili, że działalność człowieka w najbliższych 50 latach doprowadzi do wymarcia tylu gatunków ssaków, że ewolucyjne mechanizmy nie będą w stanie odrobić tych strat przez co najmniej 5 milionów lat.

Wyss Foundation będzie wspierać lokalne przedsięwzięcia mające na celu lepsze zarządzanie obszarami chronionymi. Pieniądze będą też przeznaczone na badania prowadzone przez Uniwersytet w Bernie, które będą miały na celu znalezienie lepszych metod ochrony środowiska.

Hansjörg Wyss to szwajcarski biznesmen i miliarder mieszkający w Wyoming (USA). Był założycielem i wieloletnim prezesem firmy Sytnhes USA produkującej urządzenia medyczne – między innymi przeznaczone do implantacji śruby czy płytki do złamanych kości. W 2012 Wyss sprzedał firmę za 21,3 miliarda dolarów w gotówce i akcjach korporacji Johnson&Johnson. Działalnością charytatywną Hansjörg Wyss zajmuje się od lat, koncentrując się na ochronie środowiska, sprawiedliwości społecznej i wspieraniu badań naukowych. Miliarder jest też gorącym zwolennikiem wysokich podatków od spadków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA