Przypomnijmy, że MSWiA kilka dni temu podjęło decyzję o prewencyjnej dystrybucji tabletek z jodkiem potasu - na wypadek ewentualnego uszkodzenia jednego z reaktorów atomowych. Jak tłumaczono, to rutynowe procedury wynikające z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. 

O dystrybucji jodku potasu mówił wiceszef MSWiA Błażej Poboży w Polskim Radiu.

- Wykorzystaliśmy podległą resortowi formację, która jest absolutnie niezawodną służbą, czyli Państwową Straż Pożarną i rozpoczęliśmy dystrybucję najpierw do jednostek powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Z PSP, za pośrednictwem wojewodów, tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli – mówił wiceminister  Poboży.

Czytaj więcej

Poboży o dystrybucji jodku potasu: Blisko obywatela, ale nie bezpośrednio

Jak informuje we wtorek portal mgr.farm.pl, Ministerstwo Zdrowia udostępniło ulotkę, która zawiera podstawowe informacje dotyczące stosowania jodu w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Z treści ulotki wynika, że dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku, a stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu.

dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. – 2 tabletki (100 mg jodu)

dzieci od 3 do 12 r.ż. – 1 tabletka (50 mg jodu)

dzieci od 1 miesiąca do 3 r.ż. – 0,5 tabletki (25 mg jodu)

noworodki – 0.25 tabletki (12,5 mg jodu)

kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu).

Jodek potasu ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwory tarczycy narażonej na działanie jodu promieniotwórczego. Ma postać tabletek lub płynu Lugola. W przypadku wystąpienia katastrofy jądrowej np. w wyniku zniszczenia elektrowni atomowej, tabletki z jodkiem potasu będą wydawane w aptekach bezpłatnie, bez recepty.  Nie należy spożywać jodku profilaktycznie.