O tym, że Agencja Zdrowia z Danii rozważa takie szczepienia informuje Reuters, który uzyskał pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Wcześniej pojawiła się informacja, że Niemcy mają zamówić 40 tysięcy dawek szczepionki Bavarian Nordic, na wypadek, gdyby ognisko zakażeń w tym kraju powiększyło się i konieczne stało się szczepienie osób, które miały kontakt z zakażonymi.

Szczepienia osób, które miały kontakt z zakażonymi, mają ruszyć we Francji.

Czytaj więcej

Małpia ospa w Niemczech: Rząd zamawia 40 tys. szczepionek

Duński nadawca publiczny, DR, podał we wtorek, że duńskie władze już zdecydowały, by szczepić przeciwko małpiej ospie osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Z komunikatu Duńskiej Agencji Zdrowia wynika jednak, że taka decyzja jeszcze nie zapadła.

W ostatnim czasie tylko w Europie i Ameryce Północnej wykryto ok. 100 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń takiego zakażenia.

W Danii wykryto dwa zakażenia małpią ospą, oba związane z podróżowaniem do Hiszpanii.

Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku.

W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła.

Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.