Krzysztof L. jest prokuratorem Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto. Postawiono mu zarzut złamania zasad etyki zawodu prokuratora.

Bezpośrednio przyczyną zawieszenia go w czynnościach był plakat z fotomontażem, na którym widniała fotografia Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Fotomontaż przedstawiał go z flagą PiS w rękach w mundurze z epoki Trzeciej Rzeszy. Na plakacie widniał napis „Ein Volk, ein PiS, ein Katschor" nawiązujący do nazistowskiej propagandy.

Plakat prokurator zawiesił na ścianie w swoim gabinecie. Nie wiadomo, kto dokładnie zrobił zdjęcie i wysłał je do przełożonych w Prokuraturze Krajowej. Gabinet Krzysztofa L. został szybko przeszukany przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (tzw. specwydział). Zabezpieczono także komputer prokuratora.

Obwiniony wyjaśniał przed sądem pierwszej instancji (Sąd Dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym), że był to obrazek satyryczny, występujący na Facebooku jako mem.

Sąd Dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym 19 lipca 2019 r. zawiesił prokuratora L. w czynnościach służbowych na sześć miesięcy, potem były kolejne zawieszenia.

Czytaj także:

Prokurator zawieszony za fotomontaż nie będzie pracował - orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN

W najbliższy czwartek na posiedzeniu niejawnym w drugiej instancji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na wniosek Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zdecydować ma o ewentualnym uchyleniu L. immunitetu prokuratorskiego. - Jeśli tak się stanie, śledczy postawią mu zarzuty z art. 216 par. 1 i art. 231 par. 1 kodeksu karnego. Dotyczą one znieważenia osoby publicznej, przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego - informuje portal "Wirtualna Polska".