W Gdańsku lokatorzy czynszówek ostro zaprotestowali wczoraj  przeciwko zapowiedzianym od września podwyżkom czynszów. Mają płacić 10,20 zł za mkw., czyli trzykrotnie więcej niż średnia stawka w takich mieszkaniach. Podobne protesty mogą się wkrótce rozprzestrzenić na cały kraj. Ministerstwo Infrastruktury planuje bowiem rewolucyjne zmiany dotyczące mieszkań komunalnych, a tych jest w Polsce ok. miliona.

Resort przygotowuje w ekspresowym  tempie założenia do projektu nowelizacji ustaw o  ochronie praw lokatorów, dodatkach mieszkaniowych oraz zmian do kodeksu cywilnego. Rząd chce, aby Sejm uchwalił  go jeszcze w  tej kadencji.

Zobacz projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych (PDF; 1.2 MB)

Projekt daje gminom prawo zawierania umów najmu lokali komunalnych na czas oznaczony (teraz jest to możliwe wyjątkowo) – mówi Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. - Po upływie okresu, na jaki zostały one zawarte, gminy będą sprawdzać, czy dochody najemców nie wzrosły i czy potrzebują oni jeszcze mieszkania. Dziś prawo nie pozwala na weryfikację ich dochodów oraz wypowiadanie umów z tego powodu.

Rzecz w tym, aby z takich mieszkań rzeczywiście korzystały osoby niezamożne.

Czas oczekiwania na lokal to  siedem – osiem  lat.  Zdaniem autorów projektu dzieje się tak dlatego, że mieszkanie raz wynajęte przechodzi później z pokolenia na pokolenie. Często zajmują  je osoby o dobrym statusie materialnym, a mimo to płacące niskie czynsze (średni czynsz w lokalu komunalnym to 3,63 zł za mkw.).

Projekt przewiduje też, że czynsz będzie musiał pokrywać przynajmniej koszty eksploatacji mieszkania. W tej chwili  gminy do lokali dokładają.

– W Poznaniu najwięcej osób płaci 4,50 zł za mkw., a to nawet w połowie nie pokrywa kosztów eksploatacji – wyjaśniła Aleksandra Konieczny z urzędu miasta.

3,63 zł

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ


tyle płaci przeciętnie za 1 mkw. lokator mieszkania komunalnego

Oznacza to podwyżki czynszów. Mają je zrekompensować wyższe dodatki mieszkaniowe dla lokatorów czynszówek. Jednocześnie rząd chce zabrać  te dodatki właścicielom mieszkań i domów (wg szacunków ministerstwa stanowią  oni 41, 5 proc. osób korzystających z dodatków).

– Zmiana uderzy w osoby, które wykupiły za kilka złotych mieszkanie w spółdzielni – twierdzi Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej.

Według Aleksandry Konieczny na zmianie stracą też właściciele domów jednorodzinnych w małych miasteczkach. – To ludzie niezamożni, nie stać ich na pokrycie pełnych kosztów utrzymania  – dodaje.

Projekt przewiduje również, że o eksmisji konkretnej osoby będzie decydował sąd, biorąc pod uwagę nie tylko to, czy  ktoś jest chory albo czy kobieta jest w ciąży,  ale również,  ile zarabia.

Czytaj też:

Zobacz:

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Najem, dzierżawa » Najem nieruchomości mieszkaniowych

» Samorząd » Nieruchomości gminne i powiatowe » Najem i dzierżawa nieruchomości gminnych

» Samorząd » Świadczenia z gminy i powiatu » Dodatki mieszkaniowe

Skomentuj ten artykuł