Średnia temperatura od marca do maja była o 0,45 stopnia Celsjusza niższa od średniej z lat 1991-2020 - ogłosiła agencja Copernicus.

W wielu regionach Europy zmierzono niższe temperatury niż średnia długoterminowa. Wyjątkami były Skandynawia i południowo-zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego.

"W maju 2021 roku większość Europy doświadczyła temperatur poniżej średniej, z centrum anomalii temperatury zlokalizowanym nad Niemcami" - stwierdzono w raporcie.

"Miesiąc ten charakteryzował się niesezonowymi cyklonicznymi warunkami pogodowymi, a to doprowadziło do tego, że Niemcy miały najzimniejszy maj od 2010 roku, a temperatury maksymalne w Wielkiej Brytanii były jednymi z najniższych odnotowanych".

Jednocześnie ogólnoświatowe dane wskazują, że temperatura na Ziemi wzrosła. W skali globalnej naukowcy odnotowali wyższe temperatury w maju niż średnia długoterminowa: miesiąc był o 0,26 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia z ostatnich 20 lat.

Szczególnie dotknięte zostały zachodnia Grenlandia, Afryka Północna, Bliski Wschód oraz północna i zachodnia Rosja. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających maj temperatura na świecie była o 0,29 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z lat 1991-2020.