W regionie, w którym zorganizowano zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 roku, odnotowano ogromne opady deszczu w jeden dzień. W środę spadło tam tyle wody, co zwykle w ciągu dwóch miesięcy. Potop spowodował występowanie rzek z ich koryt.

Prognozy pogody przewidują kolejne ulewne deszcze, w tym w piątkowy wieczór w Soczi - mieście zimowych IO, w którym rosyjski prezydent Władimir Putin często wita swoich zagranicznych gości.

AFP

Rosyjski Komitet Śledczy w piątek oświadczył, że w kilku miejscach w pobliżu miasta Tuapse, w które uderzyły deszcz i powódź, zginęło co najmniej sześć osób. Jedna osoba jest poszukiwana - to starsza kobieta, która zaginęła po tym, jak została porwana przez wodę.

W relacjach telewizyjnych można zobaczyć, jak ludzie ewakuowani są z wiosek w pontonach, a ekipy remontowe starają się naprawić fragment zawalonego mostu.

Powodzie uszkodziły wiele dróg i połączeń kolejowych, paraliżując transport w regionie. Ponad 20 pociągów, kursujących wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, było opóźnionych po zawaleniu się części mostu kolejowego. Setki pasażerów, nie mogąc dostać się do domów, wysiadały na pobliskich stacjach, gdzie funkcjonariusze służb ratunkowych oferowali tymczasowe zakwaterowanie i żywność.

Rosyjskie koleje poinformowały w piątek, że naprawiano jeden z uszkodzonych torów, co umożliwiło pociągom na przejazd między dwoma dużymi miastami nad Morzem Czarnym po raz pierwszy od środy.

Przerwy w dostawach energii dotknęły prawie 2000 mieszkańców. W wielu miejscach utrudnione są dostawy wody - nawet w Soczi, gdzie powodzie nie były tak katastrofalne jak w Tuapse.