Sondaże wskazują, że wybory prezydenckie nie rozstrzygną się w I turze, ponieważ żaden z kandydatów nie zdobędzie 28 czerwca ponad 50 proc. głosów. Oznacza to, że dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem zmierzy się ze sobą w II turze, która odbędzie się 12 lipca.

Wyniki sondaży wskazują, że w II turze zmierzą się ze sobą obecnie urzędujący prezydent, Andrzej Duda (poparcie rzędu 40-45 proc.) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej (poparcie rzędu 28-32 proc.).

W wyborach z 2015 roku decydującą rolę w II turze odegrali wyborcy, którzy w I turze głosowali na Pawła Kukiza (uzyskał 20,80 proc. głosów). Większość tych wyborców w II turze zagłosowała na Andrzeja Dudę, dając mu zwycięstwo nad Bronisławem Komorowskim.

A jak w tegorocznych wyborach zachowają się wyborcy kandydatów, którzy nie wejdą do II tury? Największym poparciem - poza czołową dwójką kandydatów - cieszą się, jak wynika z ostatnich sondaży, Szymon Hołownia (8-10 proc.) i Krzysztof Bosak (7-8 proc.).

Szymon Hołownia zadeklarował już, że w II turze poprze Rafała Trzaskowskiego jako "mniejsze zło". Inni kandydaci unikają na razie jednoznacznej deklaracji w tej kwestii.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy wzięliby udział w II turze wyborów, gdyby popierany przez nich w I turze kandydat nie brał w niej udziału.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 63,8 proc. wyborców.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 16,3 proc. respondentów.

19,9 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Zamiar głosowania w II turze wyborów niezależnie od tego jacy kandydaci się w niej znajdą częściej niż pozostali wyrażają osoby po 50 roku życia – blisko 70% z nich oraz osoby o wykształceniu średnim (66%). W dogrywce wyborów prezydenckich bezwzględnie zamierzają głosować prawie 3 na 4 osoby, których dochody nie przekraczają 1000 zł i 70%  mieszkańców miast liczących od 20 do 99 tys. oraz miast od 200 tys. do 499 tys. osób - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.