[b]Rz: Wisła ma jeszcze jakieś szanse, czy Lech już jest mistrzem?[/b]

[b]Franciszek Smuda:[/b] Piłkarze Wisły muszą wierzyć do końca. A podobno przestali. Na ich miejscu przyjrzałbym się Zagłębiu Lubin. Ta drużyna gra ładnie, szybko, skutecznie.

[b]Podobno piłkarze z Lubina chcą zagrać dla pana. [/b]

Nie chcę się na nikim odegrać, bardzo lubię piłkarzy Lecha. To prawie moja drużyna, trzy lata ją układałem. Świetnie się z tymi piłkarzami pracowało. Ale gdyby Zagłębie pokazało w Poznaniu charakter, też byłoby mi miło. Kiedy zapewniło sobie utrzymanie, wiele osób myślało, że będzie się podkładać innym drużynom. A jest inaczej. Mogę zapewnić, że Zagłębie przed Lechem nie padnie.

[b]Podpowiada pan trenerowi Zagłębia Markowi Bajorowi?[/b]

Jestem selekcjonerem reprezentacji, interesuję się ligą. Jak któryś trener dzwoni, by o coś zapytać, to odpowiadam. Traktuję Zagłębie jak każdy inny klub.

[b]Gdyby Lech zdobył mistrzostwo Polski, to byłby też pana sukces?[/b]

Odszedłem z Legii, to Okuka zdobył mistrzostwo, tak samo Kasperczak w Wiśle, a Klejndinst z Michniewiczem w Zagłębiu. Gdyby udało się teraz Jackowi Zielińskiemu, to trzeba mu pogratulować, mnie nikt nie musi tego sukcesu przypisywać. Zobaczymy, czy w Lechu wezmą pod uwagę moje słowa, że sprzedawać piłkarzy można dopiero po osiągnięciu sukcesu, a nie przed. Jestem ciekawy, czy drużyna się wzmocni przed walką o Ligę Mistrzów.

[b]Będzie pan na meczu w Poznaniu?[/b]

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Nie, w Krakowie. Nie chcę, żeby meczowi Lecha towarzyszyły jakiekolwiek podteksty.

[b]Co się dzieje z Wisłą?[/b]

Nie dotykam tych piłkarzy na co dzień, nie znam wszystkich przyczyn. Umiejętności mają olbrzymie, ale trzeba się przyjrzeć, jak pracują, jaka jest atmosfera. Taki Paweł Brożek powinien wyjechać z ligi wcześniej, to i reprezentacja miałaby z niego większy pożytek. Ten sezon zmarnowała mu kontuzja. Nie podniósł się po niej. Do nowego sezonu musi się przygotować solidnie, bo może być dla niego przełomowy.

[b]Gdyby Wisła nie zdobyła mistrzostwa, a pan był do wzięcia, Bogusław Cupiał pewnie by do pana zadzwonił.[/b]

Nie wykluczam. Mieszkam w Krakowie, fajnie byłoby kiedyś jeszcze poprowadzić ten klub, ale teraz buduję kadrę na Euro 2012.

[b]

Prowadził pan Lecha, Wisłę, Zagłębie, ale też i Odrę, która po 14 latach w ekstraklasie teraz raczej przed degradacją się nie uchroni.[/b]

I wielka szkoda, bo dla tamtego regionu ten klub był potrzebny, integrował środowisko. Może rzeczywiście za dużo ludzi na stadion nie przychodziło, ale wyniki interesowały wszystkich. Gdzieś popełniono błąd, w organizacji, w transferach. Mnie jest przykro, bo lubiłem Odrę w ekstraklasie. Chociaż nie była doceniana, co roku sprawiała niespodziankę, ogrywając któregoś z faworytów.

[b]Finisz ekstraklasy jest czysty?[/b]

Na pewno bardziej niż w ubiegłym roku. Przynajmniej jeśli chodzi o czołówkę.