Stolica bez ulg ?dla wielodzietnych

Warszawski ratusz nie wprowadzi zniżek dla dużych rodzin w pociągach miejskich SKM. Resort pracy jest gotowy do rozmów.

Aktualizacja: 08.01.2015 11:58 Publikacja: 08.01.2015 10:25

Szybka Kolej Miejska w Warszawie

Szybka Kolej Miejska w Warszawie

Foto: Fotorzepa/ Radek Pasterski

Od początku roku rodziny wielodzietne powinny mieć możliwość kupienia tańszych biletów w komunikacji kolejowej. Tak wynika z ustawy o Karcie Dużej Rodziny, która weszła w życie od 1 stycznia. Daje ona możliwość zakupu przez rodziców dzieci posiadających Kartę (otrzymują je rodziny 3+) biletów jednorazowych z ulgą 37 proc. oraz miesięcznych imiennych z ulgą 49 proc.

Takie rozwiązania obowiązują już m.in. w Kolejach Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Podobnych działań nie planuje jednak Warszawa. Po stolicy i jej najbliższych okolicach można się poruszać pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej.
– Nie możemy wprowadzić ulgi, bo nie ma osobnego biletu dla SKM. W Warszawie obowiązuje jeden bilet na całą komunikację miejską, można się przesiadać do autobusu, tramwaju czy metra – tłumaczy Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodaje, że rok temu ratusz wprowadził Kartę Warszawiaka i Kartę Małego Warszawiaka (pozwala na kupienie tańszego biletu przez płacących podatki w stolicy). Karta Małego Warszawiaka daje możliwość kupienia dla dziecka z rodziny 3+ rocznego biletu w wysokości 99 zł. – Dzieci z rodzin powyżej czworga dzieci mogą jeździć za darmo, gdy rodzice płacą podatki w Warszawie. Stolica poszła więc dalej niż Karta Dużej Rodziny – uważa Krajnow.

– Ustawa wyłącza z tych ulg komunikację miejską, a taką jest Szybka Kolej Miejska w Warszawie – tłumaczy Małgorzata Marcińska, wiceminister pracy. Jednak dodaje, że jej resort wystąpił do SKM z propozycją wprowadzenia tych ulg. – Otrzymaliśmy odpowiedź, że może ją wprowadzić uchwała Rady Warszawy. Jeżeli tak się stanie, podpiszemy z ZTM umowę na ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Będziemy w tej sprawie rozmawiali dla dobra rodzin wielodzietnych – dodaje Marcińska.

Z danych ratusza wynika, że miejskie karty posiada 416 tys. osób, a Kart Dużej Rodziny zostało wydanych ok. 4 tys. Warszawa wprowadziła też bonusy dla płacących tu podatki. Mogą np. mniej zapłacić za wstęp do pływalni.

Z informacji, którą otrzymaliśmy z ratusza, wynika, że nie przewiduje on konsolidacji Karty Warszawiaka z Kartą Dużej Rodziny, aby wielodzietni mogli korzystać z dodatkowych bonusów. „Nie jest to możliwe, ponieważ Karty skierowane są do innych grup docelowych i dają inne uprawnienia” – tłumaczą urzędnicy.

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Wydarzenia
Czas na deputinizację