W ćwiczeniach, które rozpoczęły się w obwodzie brzeskim, przy granicy z Polską, biorą udział siły zbrojne Białorusi i Rosji. Z udziału zrezygnowały siły serbskie. Rosyjski resort obrony poinformował, że manewry potrwają do 25 września.

Według ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej, żołnierze mają szkolić się w operacjach antyterrorystycznych.

Manewry "Słowiańskie Braterstwo" organizowane są co roku od 2015 r. W tym roku uczestniczą w nich żołnierze 38. brygady desantowo-szturmowej białoruskich sił operacji specjalnych oraz żołnierze rosyjskich wojsk powietrznodesantowych.

Rosyjski resort przekazał także, że siły zbrojne sześciu państw - Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu - wezmą udział w ćwiczeniach z przeprowadzania operacji pokojowych, które zostaną przeprowadzone na Białorusi w połowie października.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, oskarżanemu przez przeciwników o sfałszowanie wyborów prezydenckich.

Według oficjalnych wyników wyborów, Łukaszenko zdobył ponad 80 proc. głosów. Przeciwnicy prezydenta są jednak przekonani, że rzeczywistą zwyciężczynią wyborów była żona opozycyjnego blogera Swiatłana Cichanouska, która przebywa na Litwie.

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się poświęcone sytuacji na Białorusi spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.