British Airways podjął radykalny krok w walce z postępującą epidemią wirusa 2019-nCoV z Chin. Przewoźnik odwołał wszystkie loty do Pekinu i Szanghaju od środy 29 stycznia. Sprzedaż biletów została zablokowana na stronie internetowej przewoźnika, a ostatnie loty w tych kierunkach - BA39 i BA169 - zostały wykonane we wtorek 28 stycznia. Załoga z tych samolotów i ostatni pasażerowie mają wrócić w środę z Chin.

Informację o wstrzymaniu przez British Airways lotów do Chin podał na razie nieoficjalnie portal Paxex, cytując komunikat wysłany przez zarząd przewoźnika do pracowników. „Sytuacja związana z nowym koronawirusem w Chinach wciąż się rozwija i dziś (we wtorek - red.) brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych zmieniło swoje stanowisko, odradzając wszelkich, chyba że koniecznych służbowych, podróży do Chin” - czytamy w komunikacie.

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie British Airways ma podać w środę.

Lufthansa poinformowała, że zawiesza do 9 lutego loty do i z Chin kontynentalnych. Do tego dnia wstrzymane są także połączenia obsługiwane przez innych przewoźników należących do niemieckiego giganta - Swiss oraz Austrian Airlines.

Lufthansa poinformowała w oświadczeniu, że nadal będzie latać do Hongkongu, specjalnego regionu autonomicznego ChRL.

Podobną decyzję podjęły rosyjskie Ural Airlines, które w poniedziałek zawiesiły połączenia z Chinami, z kolei w środę odwołały także część lotów do europejskich i azjatyckich miast, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów z Chin. Są to loty z Jekaterynburga do Monachium, Paryża i Rzymu, a także z Władywostoku do Sapporo (Japonia). Pasażerom, którzy kupili bilety do Europy, rosyjski przewoźnik oferuje alternatywne opcje lotów z połączeniami w Moskwie i Pradze.

W środę śladem Ural Airlines i British Airways poszedł także największy przewoźnik Azji Południowowschodniej - indonezyjski Lion Air, który zawiesił trasy do Chin. Następnie władze Kazachstanu postanowiły zawiesić nie tylko wszystkie połączenia lotnicze, ale też kolejowe z Chinami. 

Zakaz lotów do Chin rozważają również amerykańskie władze. Biały Dom jednak ogłosił, że „póki co loty będą się odbywać”.

Według najnowszych danych w wyniku zarażenia się koronawirusem zmarły 132 osoby, a liczba zachorowań na całym świecie wynosi 6053. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w chińskim mieście Wuhan. Rośną także obawy Polaków przed epidemią i wyraźnie spadło zainteresowanie podróżami do Chin, ale i całej Azji.