Agresja Rosji wobec Ukrainy wywołała sankcje, którymi kraje Zachodu objęły zarówno Federację Rosyjską, jak i oligarchów powiązanych z administracją Władimira Putina. Wśród objętych sankcjami miliarderów znalazł się też Dmitrij Pumpjański, który w efekcie stracił swój superjacht Axioma, wyceniany na ok. 75 mln dolarów. Statek został zajęty w gibraltarskim porcie.

Gibraltar nie zamierzał ponosić kosztów utrzymania jednostki, ale także nie zdecydował się na złomowanie. Sąd Admiralicji Gibraltaru skorzystał z faktu, że amerykański bank inwestycyjny JP Morgan zgłosił roszczenia wobec Pumpjańskiego na kwotę 20 mln dolarów i zlicytował jacht na poczet długów. Jednostka mająca ok. 72 metrów długości i wyposażona między innymi w spa, siłownię i kino 3D została sprzedana w zamkniętej licytacji, w której wzięło udział 63 oferentów. Dokładna cena sprzedaży, jak informuje BBC, nie jest znana.

Czytaj więcej

Jacht rosyjskiego oligarchy wystawiony na aukcję. Wielkie zainteresowanie

Gibraltar przeznaczy wpływ ze sprzedaży na zaspokojenie roszczeń JP Morgan, a nadwyżka ma dopiero zostać rozdysponowana.

Dmitrij Pumpjański, którego majątek wyceniany jest na ponad 2 mld dolarów, jest biznesmenem uważanym za jednego z najbliższych Putinowi. Majątku dorobił się dzięki swojej spółce OAO TMK produkującej rury stalowe dla przemysłu naftowo-gazowego. Spółka owocnie współpracuje z Gazpromem.

Oligarchę objęto sankcjami niemal natychmiast po wybuchu wojny, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Wielkiej Brytanii (do której należy Gibraltar) oraz w USA.