Lotnisko w Modlinie już po pandemii. Maj był najlepszy w jego historii

W maju z usług lotniska skorzystało 307 081 pasażerów i obsłużono na nim 2 144 operacje lotnicze. Czyli odprawiło się tam o 5,4 proc. pasażerów więcej niż trzy lata temu, a operacji lotniczych było o 10 proc. więcej.

Publikacja: 20.06.2022 13:46

Wszystkie przewozy z Modlina zapewnia Ryanair

Wszystkie przewozy z Modlina zapewnia Ryanair

Foto: Lotnisko Modlin, Łukasz Pacholczyk

Tak dobre wyniki pozwalają operatorom lotniska na powrót do inwestycji, które w Modlinie są niezbędne.

Maj był również najlepszym miesiącem w całej 10-letniej historii lotniska jako portu cywilnego. Dotychczas był to sierpień 2019 (303,133 tys. odprawionych pasażerów).

W maju 2022 najczęściej wybierali oni loty do Londynu, Dublina, Bergamo, Rzymu i Sztokholmu. Jedynym regularnym przewoźnikiem korzystającym z modlińskiego portu pozostaje irlandzki niskokosztowy Ryanair.

— Spodziewamy się dobrych wyników także w następnych miesiącach sezonu i kolejnych rekordów przewozów. Rozpoczęliśmy również jakże potrzebną przebudowę powierzchni handlowych i gastronomicznych w terminalu pasażerskim. Jest to pierwszy krok w kierunku poprawy jego funkcjonalności i polepszenia komfortu pasażerów – mówi Tomasz Szymczak, p. o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Już w maju rozpoczęła się kompleksowa przebudowa powierzchni handlowych i gastronomicznych w terminalu pasażerskim. Na parterze terminala w strefie zastrzeżonej (znajdującej się za kontrolą bezpieczeństwa) rozbudowane zostaną sklepy, w tym także wolnocłowe. Powiększony zostanie również węzeł sanitarny. Pasażerowie uzyskają jednocześnie dostęp do wcześniej dla nich niedostępnej powierzchni na antresoli terminala. Powstanie tam nowa strefa restauracyjna wraz z palarnią. Przybędzie miejsc siedzących dla oczekujących na rejsy, a strefie ogólnodostępnej wkrótce otwarty zostanie nowy punkt gastronomiczny.

Kolejny nowy punkt gastronomiczny powstanie na terenie trawiastym, pomiędzy parkingiem a wejściem do terminala.

Prace modernizacyjne odbywają się etapowo. I etap ma potrwać do końca czerwca, II etap do przełomu lipca i sierpnia, III do końca września. Prace prowadzone są również nocą, tak aby zakończyły się możliwie jak najszybciej.

Z modlińskiego portu można dzisiaj polecieć w 57 kierunkach. W marcu do rozkładu lotów wróciły po przerwie dwa turystycznie kierunki, obsługiwane przez Ryanair: Piza i Trapani. Począwszy od maja br. siatka połączeń lotniska zwiększyła się o kolejne dwa: Budapeszt i Kowno. Wznawiane po kilkuletniej przerwie, zostało również połączenie krajowe do Szczecina-Goleniowa.

Czytaj więcej

Optymistyczne prognozy dla polskiego lotnictwa
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście
Transport
Linie lotnicze coraz częściej narzekają na agresję pasażerów
Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut
Transport
Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie