- Nikomu nie grozimy i nikomu nie chcemy narzucać swojej woli. Ale, w tym samym czasie, mogę zapewnić wszystkich, że nasze działania zmierzają do wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego są realizowane czasowo i w odpowiednim zakresie - powiedział Putin.

- Dziś Rosja jest światowym liderem w rozwijaniu zaawansowanych systemów uzbrojenia - podkreślił Putin.

- Po raz pierwszy, podkreślę to, po raz pierwszy w całej historii istnienia broni rakietowej i nuklearnej, włączając w to okres istnienia ZSRR i współczesną historię, nie musimy nikogo gonić, a, przeciwnie, inne wiodące kraje świata muszą nadal pracować nad bronią, którą Rosja już posiada - powiedział Putin.

Rosja zapewniła sobie zdolności obronne wystarczające na dziesięciolecia, ale "nie możemy osiąść na laurach" - wskazał Putin.

- Jest niezbędne, abyśmy szli naprzód, obserwowali i analizowali to co dzieje się w tym zakresie na świecie. To właśnie robimy - podkreślił.

27 grudnia rosyjski resort obrony poinformował, że pierwszy w rosyjskiej armii pułk rakietowy wyposażony w hipersoniczny system rakietowy Awangard osiągnął gotowość bojową. Kilka dni wcześniej Putin podkreślał, że Rosja jest jedynym krajem na świecie wyposażonym w pociski hipersoniczne. Dodał, że po raz pierwszy w historii Rosja jest światowym liderem jeśli chodzi o rozwój całej klasy nowego uzbrojenia. Pociski Awangard nazwał przełomem technologicznym na miarę tego, jakim było wysłanie na orbitę Ziemi przez ZSRR Sputnika - pierwszego sztucznego satelity naszej planety.

Awangard to system rakietowy, którego testy miały trwać od 2004 roku. Awangardy mogą latać z prędkością 20 razy większą od prędkości dźwięku w gęstych warstwach atmosfery, a także zmieniać trajektorię lotu i wysokość, dzięki czemu - jak podaje strona rosyjska - jest w stanie przełamać każdą istniejąca obecnie obronę antyrakietową.