- Działania prezydenta poważnie naruszyły konstytucję - przekazała Nancy Pelosi. Zwłaszcza gdy mówi i działa w oparciu o przekonanie, że zgodnie z artykułem 2., może robić, co chcę. Nie - dodała.

- Fakty są bezsporne. Prezydent nadużył swojej władzy dla osobistej korzyści politycznej kosztem naszego bezpieczeństwa narodowego, wstrzymując pomoc wojskową - przekazała spiker Izby Reprezentantów.

Oświadczenie Pelosi nastąpiło dzień po tym, jak w komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów wyjaśnienia złożyli eksperci prawni. Na podstawie ich opinii sformułowane będą artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

W ramach śledztwa ws. impeachmentu kongresmeni próbują ustalić, czy Trump nadużył władzy wywierając presję na Ukrainę, by ta rozpoczęła śledztwo ws. Joe Bidena i jego syna Huntera w związku z interesami tego ostatniego na Ukrainie, a także śledztwo ws. domniemanej ingerencji władz Ukrainy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Od wszczęcia tych postępowań Biały Dom miał uzależniać udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie.