W Syrii stwierdzono jak dotąd 43 przypadki zakażenia koronawirusem i 3 zgony z powodu COVID-19. ONZ i pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegają jednak, że kraj nie poradzi sobie w przypadku pojawienia się fali zachorowań ze względu na zły stan ochrony zdrowia i brak odpowiednich zasobów środków ochronnych.

Już tydzień temu władze Syrii pozwoliły na częściowy powrót Syryjczyków do pracy. Teraz otwarte mają zostać praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa, w tym również bazary. Kupcy handlujący na bazarach w Syrii w czasie trwającego właśnie ramadanu tradycyjnie znacznie zwiększają swoje obroty.

Godziny działania otwartych przedsiębiorstw zostały ograniczone przez rząd - firmy mogą być otwarte od 8 rano do 17. Ponadto wszystkie zakłady pracy muszą stosować się do zaostrzonego reżimu sanitarnego. Sklepy mają być regularnie dezynfekowane.

Rząd Syrii podjął także decyzję o stopniowym wznowieniu pracy ministerstw, które zostały zamknięte w związku z pojawieniem się w kraju koronawirusa. Rząd ma w pełni wrócić do pracy po zakończeniu ramadanu.

Jednocześnie rząd podjął decyzję o wcześniejszym zakończeniu roku szkolnego w Syrii. Pierwotnie uczniowie mieli wrócić do szkół 2 maja.