Stan wyjątkowy Słowacja wprowadza już po raz drugi od początku pandemii. Pierwszy raz tę regulację słowacki rząd wprowadził w połowie marca na 90 dni.

Decyzję przedstawił Słowakom premier Igor Matovič, wyjaśniając, że zapadła ona wskutek rekomendacji centralnego zespołu kryzysowego.

Tym razem zdecydowano o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na 45 dni, po których zapadnie decyzja o jego ewentualnym przedłużeniu.

Reguły stanu wyjątkowego mają uprościć zakup niezbędnego sprzętu ochronnego i umożliwić rozmieszczenie personelu medycznego w szpitalach w razie potrzeby, czyli nawet bez jego zgody.

Oprócz ogłoszenia stanu wyjątkowego Słowacja zaostrza również ograniczenia dotyczące kwarantanny. Od czwartku kraj powróci do obowiązkowego noszenia na zewnątrz maseczek  w przypadkach, gdy nie jest możliwe zachowanie co najmniej dwumetrowego dystansu, z wyjątkiem członków jednego gospodarstwa domowego.

Zakrywanie nosa i ust będzie nadal obowiązkowe dla starszych uczniów w szkołach, a także dla osób przebywających we wnętrzach budynków.

W imprezach masowych może teraz wziąć udział maksymalnie 50 osób.

Według portalu worldometers.info w ciągu ostatniej doby na Słowacji  potwierdzono 567 nowych przypadków, których łącznie stwierdzono 10141, zmarło 48 osób, w tym 3 ostatniej doby.