Rząd premiera Viktora Orbana zaproponował również wprowadzenie poprawki do konstytucji wymagającej wychowania dzieci w oparciu o chrześcijańską interpretację ról płci.

Projekt ustawy został złożony w węgierskim parlamencie późno wieczorem we wtorek, zanim w środę weszły w życie surowe ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa, mające na celu ograniczenie liczby nowych infekcji.

Proponowana ustawa mówi, że tylko małżeństwa mogą adoptować dzieci, a osoby samotne mogą je adoptować tylko za specjalnym zezwoleniem ministra odpowiedzialnego za sprawy rodzinne.

Zdaniem prawników rozwiązanie to praktycznie oznacza zakaz adopcji przez pary homoseksualne, co do tej pory było możliwe, jeśli jeden z partnerów złożył wniosek jako osoba samotna.

Zwrócono uwagę, że władze postawiły sobie za cel walkę ze środowiskiem LGBTQ w czasie, gdy w całej Europie panuje druga fala epidemii.

"Czas nie jest przypadkowy: propozycje, które poważnie ograniczają prawa i są sprzeczne z podstawowymi międzynarodowymi i europejskimi prawami człowieka zostały przedłożone w czasie, gdy protesty nie są dozwolone" - informuje grupa prawników.