W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy wykazały koronawirusa SARS-CoV-2 u 35 143 osób. To najwyższy dobowy wzrost liczby przypadków od 4 marca 2020 r. W czwartek w związku z sytuacją rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie kolejnych ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

- Mamy bardzo trudną sytuację epidemiczną, to oczywiste. Dzisiejsze wyniki mówią same za siebie. Zakażeń dzisiaj jest o ponad 9 tys. więcej niż tydzień temu. To pokazuje, z jakim tempem przyspieszenia liczby zachorowań (dodatnich wyników testów - red.) mamy do czynienia - powiedział w piątek minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Rekordowa liczba zakażeń. Ponad 35 tys. przypadków
Liczba pacjentów pod respiratorami wzrosła o ponad 100 w ciągu doby

- Ta sytuacja jest sytuacją ekstraordynaryjną, nie ma tutaj czasu na analizy, powolne myślenie. Tutaj trzeba bardzo szybko działać, reagować, żeby uchronić nas przed scenariuszami, które są niebezpieczne dla polskich pacjentów - dodał.

Adam Niedzielski stwierdził, że sytuacja wygląda "szczególnie źle" na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

"Karetki mają problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów"

- To regiony, które są pod szczególną uwagą Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - bo tutaj wojewodowie są przede wszystkim odpowiedzialni i wykonują pracę związaną z poszerzaniem bazy łóżkowej, z pilnowaniem tego, żeby był zapewniony personel medyczny w ramach skierowań i delegacji. Tutaj absolutnie nie ma z mojej strony żadnej tolerancji dla braku woli współpracy z wojewodami - oświadczył.

Niedzielski przypomniał, że dwa tygodnie temu pełnomocnik został wprowadzony do szpitala w Radomiu "ze względu na brak dobrej współpracy między wojewodą a właścicielami szpitala, którymi były władze miejskie".

Czytaj także:
Koronawirus. Szczepionki na COVID-19 dla ciężarnych? Orbán poinformował o decyzji
Morawiecki: Mówią mi, że możemy na COVID-19 szczepić pięć razy więcej osób niż teraz

Minister powiedział, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł "zwrócił uwagę, że współpraca z władzami Warszawy również nie układa się poprawnie". - A mamy sytuację taką, że karetki mają problem, trzeba to powiedzieć wyraźnie, ze znalezieniem miejsc dla pacjentów, więc sytuacja w stolicy kraju jest krytyczna i ma największe znaczenie. Tutaj brak dobrej współpracy absolutnie nie będzie przeze mnie tolerowany - zadeklarował Niedzielski.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

"Sytuacja jest krytyczna"

Przekazał, że wojewoda Konstanty Radziwiłł zgłosił wniosek o wprowadzenie pełnomocnika do szpitala na Solcu, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego.

- Głównym powodem wniosku była sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym - poinformował.

- Była deklaracja, że Szpital Południowy dostarczy Warszawie możliwość zaopiekowania się mniej więcej 300 pacjentami, w tej chwili ten szpital działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami, a sytuacja jest krytyczna i musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że w najbliższych dniach ta sytuacja nie będzie się poprawiała, tylko będzie się pogarszała, bo zawsze odzwierciedlenie hospitalizacji pojawia się nawet tydzień po liczbie zachorowań (zakażeń - red.) - mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski poinformował, że szpitalem na Solcu w roli pełnomocnika pokieruje dr n. med. Ewa Więckowska. Ocenił, że dr Więckowska to kandydatka "bardzo dobrze przygotowana teoretycznie" i posiadająca "ogromne doświadczenie zawodowe". Dodał, że Więckowska przez osiem kierowała szpitalem na Solcu. - Zna kadrę, zna uwarunkowania warszawskiego systemu opieki zdrowotnej - powiedział.

Zdaniem ministra zdrowia, mianowanie pełnomocnika "daje nadzieję, że problemy związane z uruchomieniem tymczasowego Szpitala Południowego w Warszawie zostaną bardzo szybko rozwiązane". - Doświadczenie z Radomia pokazuje, że wprowadzenie pełnomocnika bardzo przyspiesza... ta dobra współpraca jest podstawą do tego, żeby w interakcji z wojewodą, z dyrektorem szpitala, z władzami samorządowymi jak najszybciej dostarczać do systemu walki z covidem łóżka - powiedział Adam Niedzielski.

- Od dzisiaj prezes szpitala będzie prowadziła sytuację w kierunku jak najszybszego udostępnienia łóżek w Południowym szpitalu tymczasowym - oświadczył.