Sofia Sapiega została zatrzymana 23 maja. Samolot, którym podróżowała ze swoim partnerem Ramanem Pratasiewiczem, został zmuszony do lądowania w Mińsku.

Białoruś opublikowała nagrania wideo, na których Pratasewicz przyznaje się do zainscenizowania zamieszek w celu obalenia Łukaszenki. Opozycja twierdzi, że zeznania te zostały uzyskane pod przymusem.

23-letnia Sapiega, obywatelka Rosji, jest przetrzymywana w białoruskim areszcie śledczym w Mińsku. Oskarżono ją o podżeganie do konfliktów społecznych. Grozi jej wieloletnie więzienie.

Jej ojciec, Andriej Sapiega, w opublikowanym w czwartek nagraniu wideo zaapelował do Łukaszenki jako "ojciec do ojca". Rosyjska agencja informacyjna PrimaMedia podała, że nagrał on apel w swoim biurze we Władywostoku.

- Aleksandrze Grigoriewiczu, proszę cię o litość. Dosyć okrucieństwa, świat ostatnio jest nim przepełniony. Każdy rozsądny człowiek rozumie, że Sofia była w niewłaściwym miejscu i z niewłaściwą osobą - powiedział ojciec zatrzymanej.

Dodał, że chciałby spotkać się z Łukaszenką, aby ten dał gwarancje, że jego córka nie będzie brała udziału w czymś, co Białoruś uważa za nielegalne.

- Może uda mi się namówić (Łukaszenkę) do ułaskawienia mojej córki. Nie rujnujcie jej życia, to tylko mała dziewczynka, która dopiero zaczyna żyć - przekonywał.