„Jak większość ludzi, którzy robią to w świecie sztuki, kupiłem jacht do pływania po Morzu Śródziemnym” - napisał artysta w podpisach do filmu, który w sobotę został opublikowany na jego koncie na Instagramie. „To okręt francuskiej marynarki wojennej, który przerobiliśmy na łódź ratunkową” - dodał.

Banksy tłumaczył, że zdecydował się na ten krok „ponieważ władze Unii Europejskiej celowo ignorują 0wezwania pomocy od nie-Europejczyków, dodając hasło „All Black Lives Matter”.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Opublikowany film pokazuje migrantów na morzu oraz klipy z łodzi o nazwie „MV Louise Michel”, pomalowanego na jasnoróżowy kolor. Załoga statku powiedziała, że ??jest on sponsorowany przez Banksy'ego, którego prawdziwe nazwisko pozostaje tajemnicą. Szczegóły, dotyczące jego zaangażowania finansowego, nie są znane.

Załoga poinformowała, że w czasie pierwszego rejsu zabrała już kilka grup migrantów w środkowej części Morza Śródziemnego. W serii tweetów, opublikowanych w ciągu ostatnich kilku dni, załoga statku ostro krytykowała Unię Europejską za jej politykę migracyjną. We wpisach informowała, że kontaktowała się już z włoską i maltańską strażą przybrzeżną, szukając portu do wysadzenia migrantów na ląd, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

„Potrzebujemy natychmiastowej pomocy” - oznajmiła w sobotę załoga na Twitterze. Według jej deklaracji łódź jest już przepełniona. Na podkładzie znajduje się 219 migrantów i 10 osób załogi.