Alaksandra Hierasimienia przebywa na emigracji - początkowo mieszkała na Ukrainie, obecnie przebywa w Polsce. Wyrok w jej sprawie zapadł in absentia.

Jak podała rosyjska agencja Interfax, białoruska pływaczka została skazana za działania przeciwko państwu. W tej samej sprawie skazany został - również in absentia i na 12 lat kolonii karnej - Aleksander Opejkin.

Czytaj więcej

Miedwiediew przewiduje rozbiór Polski. "To może się wydarzyć w 2023 roku"

Sąd stwierdził, że Hierasimienia i Opeikin założyli Białoruski Fundusz Sportowej Solidarności, który później został uznany na Białorusi za organizację ekstremistyczną. Zdaniem sądu, oskarżeni "rozpowszechniali nieprawdziwe informacje o wydarzeniach na Białorusi" oraz domagali się nałożenia sankcji na Białoruski Komitet Olimpijski i inne krajowe związki sportowe, nakłaniali do przełożenia międzynarodowych zawodów sportowych, w tym mistrzostw świata w hokeju na lodzie oraz wzywali, by sportowcy z Białorusi nie mogli startować w zawodach, w tym na igrzyskach.

Hierasimienia, która na igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012) dwukrotnie zdobywała srebro, a w Rio de Janeiro (2016) - brąz, wspierała protesty po uznanych przez opozycję za sfałszowane wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 r. W październiku tego samego roku sportsmenka wyjechała z kraju.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Białoruskie wojsko szkoli rosyjskich żołnierzy

Po zakończeniu kariery sportowej Hierasimienia angażuje się w sprawy polityczne i społeczne. Była jedną z osób wzywających władze do zaprzestania stosowania przemocy wobec protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów.