Liczba gmin, w których imigranci nie mogą znaleźć pracy gwałtownie rośnie - jeszcze pięć lat temu gmin, w których bezrobotnych było powyżej 30 proc. osób urodzonych poza Szwecją, było zaledwie 33.

Pięć lat temu nie było też ani jednej gminy, w której ponad 50 proc. imigrantów nie miało pracy - dziś takich gmin jest 12.

Dane cytowane przez szwedzki dziennik pochodzą ze Szwedzkiego Urzędu Statystycznego.

Obecna sytuacja jest efektem gwałtownego napływu uchodźców do kraju w ostatnich kilkunastu miesiącach - w gminie Ovanaker, która w ostatnich latach przyjęła najwięcej osób starających się o azyl w Szwecji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, bezrobocie wśród imigrantów wynosi dziś 58,7 proc. i jest najwyższe w kraju.

Szwedzki dziennik zaznacza, że wszystkie te dane nie uwzględniają ok. 150 tys. imigrantów, którzy przybyli do Szwecji w ostatnich miesiącach. W 2017 roku 6 na 10 szwedzkich bezrobotnych mają stanowić cudzoziemcy - szacuje szwedzka narodowa agencja zatrudnienia.

W całym kraju pracy nie ma 21,4 proc. imigrantów. Bezrobocie wśród rodowitych Szwedów wynosi 4,7 proc. Lena Micko, przewodnicząca Szwedzkiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych alarmuje, że obecna sytuacja prowadzi do wykluczenia społecznego imigrantów i wzywa lokalne władze, by te robiły więcej w celu wsparcia cudzoziemców szukających pracy w Szwecji.