Tym samym Izrael stał się pierwszym krajem świata, w którym niektórym zaszczepionym ma być podana trzecia dawka szczepionki (większość mieszkańców Izraela zaszczepiono dwudawkową szczepionką Pfizer/BioNTech.

Nowa strategia szczepień wchodzi w życie 12 lipca.

Na początku lipca pojawiła się informacja, że izraelski Komitet Doradczy ds. Szczepionek na COVID rekomenduje resortowi zdrowia Izraela doszczepianie trzecią dawką szczepionki na COVID-19 osób z obniżoną odpornością 

Komitet Doradczy ds. Szczepionek na COVID-19 nie rekomendował natomiast, by trzecią dawką szczepić wszystkich obywateli kraju.

W piątek pojawiła się informacja, że koncern Pfizer zamierza wystąpić w przyszłym miesiącu do amerykańskiego regulatora z wnioskiem o zgodę na podawanie dodatkowej dawki szczepionki na COVID-19 osobom w pełni zaszczepionym. Informował o tym dyrektor ds. naukowych koncernu, Mikael Dolsten.

Jednak kilka dni później dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, Anthony Fauci powiedział, że szef koncernu Pfizer przeprosił go za przedwczesną i niekonsultowaną z władzami USA zapowiedź.