Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zarekomendował zawieszenie - z przyczyn bezpieczeństwa - użycia szczepionki AstraZeneca u osób mających mniej niż 55 lat. W poniedziałek władze kanadyjskich prowincji ogłosiły, że zastosują się do tej rekomendacji.

- Jest istotna niepewność co do korzyści z podania szczepionki AstraZeneca na COVID-19 dorosłym w wieku poniżej 55 lat biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko - oświadczyła dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

Deeks dodała, że Komitet swoje rekomendacje opiera na nowych danych z Europy, które wskazują, że ryzyko pojawienia się zakrzepów po podaniu szczepionki AstraZeneca wynosi obecnie 1 do 100 tysięcy, znacznie więcej niż wskazywały na to wcześniejsze szacunki mówiące o szansie pojawienia się zakrzepu po szczepieniu wynoszącej 1 do miliona.

Przedstawicielka Komitetu dodała, że większość osób w Europie, u których pojawiły się zakrzepy po szczepieniu to kobiety w wieku 55 lat. Śmiertelność osób, u których pojawiły się zakrzepy - jak mówiła - wynosi nawet 40 proc.

Szczepionkę AstraZeneca dopuszczono do użycia w ponad 70 krajach świata (w tym Polsce). Po pojawieniu się obaw dotyczących związku szczepionki z pojawianiem się zakrzepów kilkanaście krajów UE zawiesiło stosowanie szczepionki, ale - po zapewnieniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej podaniem, większość krajów Europy wznowiła szczepienia z jej użyciem.

W Kanadzie nie wykryto jak dotąd przypadku pojawienia się zakrzepu po podaniu szczepionki AstraZeneca. Pierwsza partia tych szczepionek - licząca 500 tys. dawek - trafiła do Kanady w marcu.