W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało, że w ciągu doby za pomocą testów koronawirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u 12 762 osób. Zmarły 694 osoby zakażone, w tym 175 z powodu COVID-19.

Dowiedz się więcej:
Rząd utrzymał obostrzenia. Fryzjerzy i klasy I-III wracają w 11 województwach

Wieczorem minister zdrowia odniósł się do sytuacji epidemicznej w mediach społecznościowych. "Szczyty trzeciej fali dla zakażeń, hospitalizacji i zgonów następowały po sobie w odstępach około tygodnia" - napisał Adam Niedzielski. "Z całą pewnością można już powiedzieć, że trzecia fala słabnie we wszystkich trzech zakresach, choć liczba zgonów nadal jest na wysokim poziomie" - dodał.

Z danych publikowanych przez resort zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce stwierdzono 88 980 przypadków koronawirusa. W ciągu poprzedniego tygodnia liczba ta wynosiła 142 699, zatem tydzień do tygodnia liczba nowych zakażeń spadła o 53 719 (37,6 proc.).

W ostatnich siedmiu komunikatach epidemicznych ministerstwo informowało o śmierci 3554 osób zakażonych SARS-CoV-2, w poprzednim tygodniu liczba zgonów wynosiła 3952. Tygodniowy spadek wynosi 398 (10 proc.).

Czytaj także:
Siłownie zostaną otworzone. Słowacja łagodzi obostrzenia

W czwartek poinformowano, że liczba hospitalizowanych z koronawirusem po raz pierwszy od 29 marca spadła poniżej 30 tys. W szpitalach pozostaje 3,2 tys. chorych na COVID-19 podłączonych do respiratorów. W ciągu tygodnia liczba pacjentów spadła o 10 proc., a liczba najcięższych przypadków - o 6,2 proc.

W związku z koronawirusem rząd PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski ograniczył prawa obywatelskie i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. W środę minister zdrowia ogłosił, że restrykcje zostaną utrzymane. W jedenastu województwach - czyli wszystkich poza woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - od 26 kwietnia uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na nauczanie hybrydowe, a działalność będą mogły wznowić zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne.