Według jednego z saudyjskich ministerstw odpowiedzialnego za urzędników służby cywilnej nie trzeba mieć żadnych wymagań, żeby aplikować na stanowisko specjalisty od wykonywania wyroków sądowych. Nie trzeba też podchodzić do egzaminów wstępnych. Wystarczy władać mieczem i mieć w miarę bystre oko do wykonywania równych cięć. W grę bowiem wchodzi posada kata.

Nietypowy nabór

Wbrew pozorom zawód, który nam kojarzy się bardziej ze średniowieczem niż z państwem XXI wieku, jest w Arabii Saudyjskiej bardzo potrzebny. Obecnie trwa rekrutacja na aż osiem wolnych stanowisk. Wymagań, jak już wiemy, brak, a do obowiązków należy wypełnianie postanowień sądu. Saudyjskie prawo jest niezwykle surowe, często sięga po środki budzące grozę. Kradzieże karane są ucinaniem dłoni, przemyt narkotyków, gwałty, morderstwa, napady z bronią oraz przypadki odejścia od wiary, tzw. apostazji (w islamie zwaną riddą) kończą się ścięciem głowy. Sądy pracują dwukrotnie bardziej surowo niż w ubiegłym roku. Od początku 2015 roku zarządzono już prawie tyle kar śmierci (84), co przez 12 miesięcy ubiegłego roku (87).

Zgodnie z zasadą żadna praca nie hańbi, jednak zarabianie na życie poprzez zabieranie go innym, może budzić wątpliwości. Saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych utrzymuje, że kara śmierci jest istotnym straszakiem na tych, którzy noszą się z zamiarem popełnienia przestępstwa. Jednak świat stara się, by ta kara została z krajowego prawodawstwa opartego na religijnym szariacie usunięta. W maju apelował o to prezydent Francji, Francois Hollande podczas wizyty w stolicy kraju, Rijadzie. Organizacja Amnesty International także nawołuje do zmian. Arabia Saudyjska zajmuje obecnie trzecie miejsce na świecie pod względem liczby kar śmierci wykonywanych rocznie. Wyprzedzają ją jedynie Chiny oraz Iran.

Twarde prawo

Prawo szariatu idzie jeszcze dalej i nakazuje filmowanie egzekucji. Ścięcia (choć czasami zdarzają się także od nich odstępstwa i do zabicia skazanego dochodzi poprzez ukamieniowanie, ukrzyżowanie lub rozstrzelanie) przeprowadza się w miejscach publicznych, by służyły jako jeszcze bardziej dobitne ostrzeżenie dla pozostałych obywateli. Ogłoszenie ministerstwa można znaleźć pod linkiem: https://eservices.mcs.gov.sa/rmcs/fulldata.aspx?chnid=70308.

System prawny Arabii Saudyjskie powstał w 1932 roku wraz z samym państwem. Jego założyciel Abd al-Aziz zwany Ibn Saud na początku lat 30. XX wieku podbił tereny leżące pomiędzy Morzem Czerwonym a Zatoką Perską i ogłosił się królem nowego kraju. Jako przywódca religijny wahabitów, islamskiego ruchu religijnego opartego na twardych, konserwatywnych zasadach i gloryfikującego ślepą poddańczość wobec władcy, egzekwował prawo równie twardą ręką. Obecnie uchodzi ono za jedne z najbardziej surowych w nowoczesnym islamie.