W ciągu ostatnich czterech miesięcy przeznaczyła na cele charytatywne ponad 4 miliardy dolarów. – Ta pandemia dołożyła ciężaru życiu Amerykanów, którym już wcześniej nie było łatwo – napisała na portalu Medium, gdzie ogłosiła najnowszą transzę dotacji dla 384 organizacji i instytucji działających w 50 stanach.

Wśród nich są takie, które troszczą się o podstawowe potrzeby mieszkańców USA – banki żywności czy fundusze pomocy doraźnej. Ale też i organizacje pomagające społecznościom mniej uprzywilejowanym: Morgan State University, który tradycyjnie kształci czarnoskórych studentów; placówki YMCA – oferujące zajęcia rekreacyjne, sportowe oraz promującej działalność humanitarną i chrześcijańską.

– Straty ekonomiczne i skutki zdrowotne [pandemii] najbardziej dotknęły kobiet, mniejszości kolorowych, ludzi żyjących w biedzie. Tymczasem majątki miliarderów powiększyły się znacznie – pisze MacKenzie Scott, motywując swoją decyzję oraz wybór obdarowanych.

To była żona założyciela portalu wysyłkowego Amazon – Jeffa Bezosa. Jako pierwsza księgowa uczestniczyła w budowie firmy, obecnie jednej z najprężniej rozwijających się w USA. W ramach rozwodu, który sfinalizowany został rok temu, Scott otrzymała 4 proc. udziałów w firmie, wówczas wartych 37 mld dol. W czasie pandemii wartość akcji Amazonu, który m.in. jest sklepem internetowym, ale też oferuje filmy, muzykę oraz przestrzeń w chmurze internetowej, poszybowała w górę. Wartość jej akcji przekroczyła zaś 60 mld dolarów. Według Forbesa, Scott jest teraz trzecią najbogatszą kobietą na świecie z majątkiem wycenianym na ponad 55 mld dol., po odjęciu ostatnich dotacji.

Według Rockefeller Philanthropy Advisors (RPA) Scott w tym roku w sumie przeznaczyła prawie 6 mld na cele charytatywne. W połowie br. Scott przekazała 1,7 mld na organizacje walczące o prawa kobiet i społeczności LGBT oraz uczelnie dla Afroamerykanów. – 6 mld dol. to największe roczne datki przekazane przez jedną osobę organizacjom charytatywnym – powiedziała agencji Bloomberg Melissa Berman, szefowa RPA.

Scott realizuje swoją obietnicę, złożoną w ubiegłym roku, że rozda większość swojego majątku na cele filantropijne. Dla porównania Gates Foundation, największa i najbardziej wpływowa organizacja charytatywna na świecie, opierająca się na fortunach założyciela Microsoftu Billa Gatesa oraz inwestora Warrena Buffetta, w całym 2019 r. rozdała 5,1 mld dol.

– Ciągle wiele przed nią do zrealizowania jej wielkiej obietnicy rozdania majątku, ale dokonała dwóch odważnych kroków, wjeżdżając przy tym na ambicję ponad 650 amerykańskim miliarderom, którzy nie wpadli na podobny pomysł, żeby z rozmachem podzielić się swoim bogactwem – napisał na portalu CommonDreams Chuck Collins z Institute for Policy Studies, zauważając, że mimo iż Scott jest nowicjuszką w gronie miliarderów rozdających datki, to radzi sobie lepiej niż inni.

Pandemia pogłębiła przepaść między biednymi a bogatymi w Stanach Zjednoczonych. Ci, którzy nie mieli, mają mniej, a bogatym majątki urosły o dziesiątki miliardów dolarów.