Halloween w Hiszpanii: Protest przeciwko kostiumom "seksownych pielęgniarek"

Hiszpańska Rada Pielęgniarstwa wezwała do zaprzestania sprzedaży halloweenowych kostiumów "seksownej pielęgniarki", które - jak przekonuje Rada - szkodzą wizerunkowi zawodu pielęgniarki.

Publikacja: 31.10.2023 14:18

Hiszpańska Rada Pielęgniarstwa uważa, że kostiumy "seksownych pielęgniarek" nie powinny być sprzedaw

Hiszpańska Rada Pielęgniarstwa uważa, że kostiumy "seksownych pielęgniarek" nie powinny być sprzedawane

Foto: Adobe Stock

Zdaniem Hiszpańskiej Rady Pielęgniarstwa kostiumy seksownej pielęgniarki "utrwalają seksualny, trywialny i niepoważny" wizerunek kobiet wykonujących ten zawód.

Rada reprezentuje 330 tys. hiszpańskich pielęgniarek i pielęgniarzy.

"Obraźliwe" kostiumy pielęgniarek na Halloween

Zdaniem jej przedstawicieli kostiumy seksownej pielęgniarki "nie mają miejsca we współczesnym i równościowym społeczeństwie". Rada krytykuje też stroje pielęgniarek "zombie" i "zabójczyń", które również mają szkodzić wizerunkowi pielęgniarek.

Czytaj więcej

Halloween w streamingu, czyli egzorcysta papieża i mechaniczne piły

"W czasie, gdy mieszkańcy przygotowują się do świętowania Halloween i Dnia Wszystkich Świętych, Rada Pielęgniarstwa wyraża ubolewanie z powodu dystrybuowania kostiumów, które w kontekście zawodu (pielęgniarki) mają obraźliwe i poniżające konotacje" - czytamy w oświadczeniu Rady.

"Weźmy, dla przykładu, bardzo skąpe stroje seksownych pielęgniarek, które w niczym nie przypominają prawdziwego stroju (pielęgniarki). Są też stroje skąpane w krwi, stroje zabójczyń i żywych trupów, które są obecnie typowe dla obchodów tych świąt i bardzo zakorzeniły się w naszym kraju, zwłaszcza wśród dzieci i młodych ludzi" - głosi oświadczenie.

- Apelujemy do matek i ojców, aby nie ubierali synów i córek w kostiumy, które są obraźliwe dla naszego zawodu

Raquel Rodríguez Llanos, wiceprzewodnicząca Hiszpańskiej Rady Pielęgniarstwa

Rada wzywa sprzedawców, by zaprzestali sprzedawania kostiumów, które "paradoksalnie łączą śmierć i zabójstwo" z zawodem, którego zadaniem jest pomoc w leczeniu i opiece nad ludźmi.

"Pielęgniarki i pielęgniarze nie muszą doświadczać corocznej fali kostiumów 'seksownych pielęgniarek', 'zabójczyń' i 'zombie' pielęgniarek, (...) ponieważ to ich obraża" - oświadczył przewodniczący Rady, Florentino Pérez Raya. Jego zdaniem takie kostiumy "szkodzą wizerunkowi zawodu, który wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale także uznawany jest za fundament jakości ochrony zdrowia"

Hiszpańska Rada Pielęgniarstwa: Nie chodzi o krytykowanie Halloween

Zdaniem Rady rodzice i inni dorośli mają ważną rolę do odegrania jeśli chodzi o walce z niewłaściwym wizerunkiem pielęgniarstwa.

- Nie krytykujemy Halloween - mówi wiceprzewodnicząca Rady, Raquel Rodríguez Llanos. - Apelujemy do matek i ojców, aby nie ubierali synów i córek w kostiumy, które są obraźliwe dla naszego zawodu - dodaje.

W ubiegłym roku z podobnym apelem wystąpiły pielęgniarki w Kanadzie skarżąc się, że kostiumy na Halloween dokonują "seksualizacji" ich zawodu.

Zdaniem Hiszpańskiej Rady Pielęgniarstwa kostiumy seksownej pielęgniarki "utrwalają seksualny, trywialny i niepoważny" wizerunek kobiet wykonujących ten zawód.

Rada reprezentuje 330 tys. hiszpańskich pielęgniarek i pielęgniarzy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Dowody osobiste Rosjan na emigracji unieważnione
Społeczeństwo
Niedźwiedź zaatakował mężczyznę zbierającego jagody. „To kolejny taki przypadek”
Społeczeństwo
W wieku 94 lat zmarł komik Bob Newhart. Nigdy nie przeszedł na emeryturę
Społeczeństwo
Copa America. Generalny sprawdzian przed mundialem wyjątkowo nieudany
Społeczeństwo
Rumunia: Niedźwiedź zabił 19-latkę. Podwojono liczbę zwierząt do odstrzału