Od piątku na Buffalo spadło ponad 1,2 metra śniegu, z usunięciem którego lokalne służby sobie nie radzą. Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul określiła burzę śnieżną, która nawiedziła stan mianem "zdarzającej się raz w życiu".

Buffalo to drugie - po Nowym Jorku - pod względem wielkości miasto w stanie Nowy Jork.

Czytaj więcej

Burza śnieżna w USA: Zginęło co najmniej 37 osób. Ciała znalezione w zaspach i samochodach

Jak dotąd potwierdzono 27 ofiar ataku zimy w Buffalo i pozostałej części hrabstwa Erie - w ciągu doby liczba ta wzrosła o 14.

Ofiary to osoby znalezione w zaspach śnieżnych i zasypanych samochodach, a także osoby, które doznały ataku serca w czasie prób odśnieżania - poinformował stojący na czele lokalnych władz Mark Poloncarz.

Hrabstwo wydało ostrzeżenie przed forsownym odśnieżaniem podkreślając, że zbyt intensywne próby usuwania ciężkiego, mokrego śniegu, mogą prowadzić do urazów pleców i ataków serca.

Według NBC News w całych USA, z powodu ataku zimy, zginęło co najmniej 60 osób (to m.in. ofiary wypadków drogowych, do których doszło wskutek oblodzenia i złych warunków pogodowych).

We wtorek w Buffalo, gdzie spadło już 1,27 metra śniegu, jak wynika z pomiarów na lotnisku w tym mieście, ma spaść kolejnych 30 cm śniegu.

Hochul, gubernator Nowego Jorku oświadczyła, że śnieżyca, jaka nawiedziła Buffalo jest największą burzą śnieżną w tym rejonie od 1977 roku.

Prezydent USA, Joe Biden, ogłosił federalny stan wyjątkowy dla stanu Nowy Jork, co pozwala władzom federalnym na udzielenie szerszej pomocy władzom stanowym.

"Sercem jestem z tymi, którzy stracili swoich bliskich w ten świąteczny weekend" - napisał Biden na Twitterze.

Na terenie stanu Nowy Jork nadal bez prądu pozostaje ok. 14 tys. odbiorców.

Poloncarz apeluje do kierowców, aby stosowali się do zakazu jazdy prywatnymi samochodami, tak aby drogi na terenie hrabstwa pozostawały przejezdne dla służb ratunkowych.