Sondaż: Zdaniem Polaków Unia Europejska powinna zamknąć granice dla Rosjan

Dopóki zwykli ludzie nie zrozumieją, że są współodpowiedzialni za agresję w Ukrainie, to nic się nie zmieni – uważa europoseł Andrzej Halicki (KO).

Publikacja: 29.08.2022 22:00

Czy zwykłych obywateli należy karać za wojnę Władimira Putina?

Czy zwykłych obywateli należy karać za wojnę Władimira Putina?

Foto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rzeczpospolita

Zdecydowana większość badanych przez IBRiS (71,1 proc.) opowiada się za ograniczeniem prawa do wjazdu na teren Unii Europejskiej obywatelom Rosji. Z tego 31,9 proc. opowiada się za bezwzględnym zakazem wjazdu, a 39,2 proc. badanych uważa, że „Rosjanie powinni otrzymywać pozwolenie na wjazd do krajów Unii tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. pogrzeb kogoś z rodziny)”. 11,1 proc. skłania się do poglądu, że Rosjanie nie tylko powinni mieć zakaz podróżowania do krajów UE, ale należy z niej także wydalić wszystkich „aktualnie tam przebywających”. Tylko 15,9 proc. respondentów jest zdania, że obywatelom Rosji nie powinno odbierać się prawa podróżowania do UE.

Eurodeputowany KO Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE, jest przekonany, że UE powinna w tej sprawie podjąć szybko decyzję. – Jestem za wprowadzeniem bezwzględnego zakazu podróżowania dla Rosjan – mówi europoseł. Dodaje jednak, że wydalenie obywateli rosyjskich przebywających w UE byłoby zbyt radykalne. – Dotyczyłoby przecież także oponentów Putina i przeciwników wojny, a im należy się pomoc i współpraca – stwierdza.

Halicki uważa, że większość Rosjan nie ma świadomości tego, co dzieje się w Ukrainie. – Mają poczucie, że nic się nie stało, wojna jest gdzieś daleko, a właściwie to tylko „operacja specjalna”, w której walczą „nasi dzielni żołnierze”. Ci ludzie też są odpowiedzialni za agresję i nie powinno być tak, że nie ponoszą kosztów swojego postępowania i stanu świadomości – mówi.

Jak informowała „Rz”, ministrowie spraw zagranicznych UE zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia. Gospodarzem będą Czechy, które proponują ograniczenie lub nawet zakaz wydawania wiz turystycznych Rosjanom. Parlament Europejski zajmie się czeską propozycją prawdopodobnie 12 września.

Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky powiedział „Rz”, że „w sytuacji, gdy Rosja wypowiedziała wojnę wszystkim międzynarodowym zasadom w sferze bezpieczeństwa, chyba możemy wprowadzić taki środek”. – Poza tym uważnie słuchamy takich państw jak Finlandia, które mają granicę z Rosją – zaznaczył. Lipavsky podkreślił, że chodzi wyłącznie o wizy turystyczne, wciąż natomiast możliwe byłoby wydawanie wiz humanitarnych.

Czytaj więcej

Jan Lipavský, szef MSZ Czech: Potrzebne wspólne zakupy gazu

Stosunek do propozycji radykalnego ograniczenia wydawania wiz dla Rosjan zależy m.in. od sympatii politycznych. Największa grupa wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy – 42 proc. – opowiada się za całkowitym zakazem wjazdu, 39 proc. dopuszcza go w sytuacjach nadzwyczajnych, a 13 proc. chciałoby także wydalenia Rosjan będących już w UE.

Prawie połowa wyborców opozycji dopuszcza natomiast wjazd w sytuacjach nadzwyczajnych, 20 proc. chce całkowitego zakazu, a tylko 1 proc. wskazuje na konieczność wydalenia ich z UE. Wśród wyborców niezdecydowanych aż 34 proc. jest zdania, że Rosjanie tak jak do tej pory nie powinni mieć ograniczeń we wjeździe do Wspólnoty.

Czy zwykłych obywateli należy karać za wojnę Władimira Putina? Europoseł Halicki nie ma wątpliwości. – Od początku wojny jako hodowcy psów spotkaliśmy się z żoną z wielką agresją ze strony Rosjan i Rosjanek, bo pomagamy zwierzętom z Ukrainy. To są wulgarne wpisy w internecie i inne ataki. A to przecież zwykli ludzie, często mieszkający na Zachodzie – mówi Halicki. – To jest ich stan świadomości. Dopóki zwykli Rosjanie nie zrozumieją, że są współodpowiedzialni za agresję, nic się nie zmieni – wskazuje eurodeputowany.

Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń