Z sondażu, którego wyniki podaje Ukrinform wynika, że pozytywny stosunek do współczesnej ukraińskiej armii ma 96 proc. respondentów.

W badaniu spytano też o stosunek do żołnierzy Armii Czerwonej, którzy walczyli z III Rzeszą w czasie II wojny światowej oraz żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii, formacji zbrojnej stworzonej przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku.

71 proc.

Tylu uczestników sondażu ma pozytywny stosunek do bojowników UPA

Jak się okazuje o żołnierzach Armii Czerwonej walczących z nazistami pozytywną opinię ma 85 proc. Ukraińców, a o bojownikach UPA - 71 proc.

Z badania wynika też, że 81 proc. respondentów uważa członków OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość Ukrainy (przeciwnego zdania jest 10 proc. ankietowanych). Od 2010 roku odsetek osób uważających OUN-UPA za uczestników walki o niepodległość wzrósł czterokrotnie, a od 2015 roku - podwoił się - zauważa Ukrinform.

Czytaj więcej

Dowódca Pułku Azow: Wróg na terenie zakładów Azowstal. Bronimy się

75 proc. badanych uważa, że obecnie armia Ukrainy chroni mieszkańców Ukrainy, ale też narody całej Europy. 22 proc. jest zdania, że ukraińska armia broni tylko mieszkańców Ukrainy.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1 000 pełnoletnich osób zamieszkujących całą Ukrainę, z wyjątkiem okupowanego Krymu i Donbasu.