- Nowe przepisy regulujące aborcję wejdą w życie przed końcem roku - zapowiedział premier Irlandii Leo Varadkar, po tym jak w referendum w tej sprawie 66,4 proc. głosujących opowiedziało się za zmianami konstytucji, które pozwolą na zliberalizowanie przepisów ws. aborcji. Teraz aborcja, po konsultacjach z lekarzem, ma być możliwa bez żadnych warunków do 12 tygodnia ciąży.

Polska, obok Malty, pozostanie więc jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie legalne przeprowadzenie usunięcia ciąży będzie zasadniczo zakazane. Pytanie, na jak długo? Historia Irlandii, rola jej Kościoła dla narodu pozbawionego do Pierwszej Wojny Światowej państwa, ale też trudności w odnalezieniu się tego Kościoła w dzisiejszym świecie mają wiele podobieństw z Polską i powinny być z uwagą śledzone w naszym kraju – komentuje Jędrzej Bielecki.

- Nawet jeżeli to nie jest koniec tej Irlandii świętego Patryka, to z pewnością jest to koniec tej epoki, którą w latach 30. zapoczątkował Éamon de Valera, jego konstytucja i to jest być może koniec I Republiki Irlandzkiej - ocenił Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Największa grupa respondentów, czyli 46 proc., uważa, że w Polsce należy dopuścić legalizację aborcji „na żądanie” do 12. tygodnia ciąży. Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych. 22 proc. ankietowanych nie umiało zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

We wcześniejszym sondażu SW Research dla serwisu rp.pl największa grupa, bo prawie połowa ankietowanych, opowiedziała się za złagodzeniem ustawy antyaborcyjnej. Jej zaostrzenia chce jedynie 11 proc. badanych. Częściej niż co czwarty respondentów uważa, że ustawa powinna pozostać w obecnym kształcie.