Dzieci nie zdołały wydostać się z kraju w czasie, gdy Amerykanie prowadzili ewakuację z Afganistanu. Ewakuacja zakończyła się, gdy 30 sierpnia ostatni amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu.

Informacje o tym, że dzieci utknęły w Afganistanie, przekazują okręgi szkolne, w których dzieci te uczyły się.

Władze trzech szkolnych dystryktów - jednego z San Diego i dwóch z Sacramento - poinformowały, że są w kontakcie z rodzinami, które obawiają się, że ich dzieci zostały zapomniane przez amerykański rząd. Dzieci, które pozostały w Afganistanie miały urodzić się w USA - wszystkie są obywatelami amerykańskimi.

30 sierpnia

Tego dnia zakończyła się prowadzona przez USA ewakuacja z Afganistanu

Niemal wszystkie z tych dzieci poleciały latem do Afganistanu z jednym lub dwojgiem rodziców, aby odwiedzić krewnych. Rodziny podróżowały do Afganistanu na własną rękę.

Czytaj więcej

Biden: Ewakuacja z Afganistanu była nadzwyczajnym sukcesem

Wiele z tych rodzin osiadło w USA wiele lat temu, po uzyskaniu specjalnych wiz, które USA przyznawały współpracującym z Amerykanami Afgańczykom.

Część rodziców z dziećmi próbowało przedostać się na lotnisko w Kabulu, ale nie były przepuszczane przez posterunki talibów lub nie były w stanie przebić się przez tłum wokół lotniska w Kabulu.

Po zakończeniu ewakuacji sekretarz stanu USA, Anthony Blinken przyznał, że w Afganistanie zostało ponad 100 obywateli USA. Ich dokładna liczba jest obecnie ustalana.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ