Po 30 latach polska policja zdecydowała o zmianie wzoru mundurów wyjściowych dla ponad 103 tys. funkcjonariuszy – projekt rozporządzenia, który je wprowadza, jest na finiszu. Obecny wzór obowiązuje od 1991 roku, jest w kolorze błękitno-szarym.

„Modernizacja ubioru wyjściowego wynika z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Ubiór wyjściowy według nowego wzoru nawiązuje do mundurów policji z okresu międzywojennego, a jednocześnie jest wykonany z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia szefa MSWiA. Projekt w marcu trafił do uzgodnień, są już opinie RCL i ministra finansów.

– Projekt jest na etapie legislacyjnym, kiedy wejdzie w życie, zostaną podjęte decyzje dotyczące zakupu. Nowe mundury i płaszcze są dużo bardziej eleganckie niż stare, z nowoczesnej, lżejszej, oddychającej tkaniny – mówi nam Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. I zaznacza, że sam miał okazję się przekonać, ponieważ pilotażowo w takie nowe mundury galowe wyposażono niektórych policjantów.

Nowe mundury będą granatowe, inny krój będą miały kurtki gabardynowe, a także czapki, spodnie oraz płaszcze wyjściowe całoroczne. Zmieniono również kolorystykę taśmy otokowej do czapki gabardynowej z ciemnoniebieskiej na granatową, wprowadzono nowe znaki identyfikacyjne policjanta, które będą inne np. dla generałów policji, a inne dla szeregowych. Galony nie będą znajdować się na daszkach czapek, ale na taśmach otokowych.

Zmiana mundurów będzie następowała sukcesywnie aż przez 10 lat, kiedy będą obowiązujące obydwa wzory umundurowania. Nowe mundury otrzymają także związkowcy (to ok. 60 osób). Dodatkową zmianą będzie specjalna kurtka ochronna dla policjantów oddziałów prewencji policji i samodzielnych pododdziałów prewencji policji – ma ona poprawić ich komfort. W związku z tym, że nowy wzór ma przypominać ten, jaki nosiła policja państwowa od 1920 r., projekt został przesłany do konsultacji z Komisją Heraldyczną.

Wiele uwag wnieśli policyjni związkowcy, którzy domagali się między innymi, aby w nowe mundury wyposażono szefów jednostek, rzeczników prasowych oraz samych związkowców.

– Tak naprawdę już w 2008 roku rozpoczęła się stopniowa wymiana policyjnego umundurowania, najpierw przeznaczonego do codziennej służby. Kolejnym elementem była zmiana umundurowania ćwiczebnego, również w tej samej kolorystyce i stylu – wskazuje Mariusz Ciarka. – Ostatni element z wymianą umundurowania dotyczy właśnie mundurów galowych, wyjściowych – zaznacza.

Ponieważ nowe umundurowanie wyjściowe ma być wykonane z lepszych materiałów, a policjanci będą nosili je nie na co dzień, ale wyjściowo podczas uroczystych wystąpień, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydłuży okres jego używania o kilka lat.

Zmiany wizerunku policji będą sporo kosztować – oszacowano je na ponad 27 mln zł, w tym uwzględniając około 5 tys. funkcjonariuszy, którzy rocznie wstępują do formacji. Zakup kurtek ochronnych dla prewencji (ok. 6800 osób) będzie kosztować kolejne 2 mln zł.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ