W czwartek prof. Gersdorf ma wyjechać do Niemiec, gdzie w piątek uczestniczyć będzie w konferencji prawniczej w Karlsruhe.

Sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN powiedział „Rzeczpospolitej”, że przyczyną powrotu I prezes z urlopu jest „gorąca atmosfera wokół i w samym SN”.

Ta gorąca atmosfera to w szczególności fakt, że strona prezydencko-rządowa uważa, że 4 lipca br. prezes Gersdorf przeszła w stan spoczynku, i żadnych czynności w SN nie może wykonywać, tymczasem prof. Gersdorf  i wspierający ją sędziowie SN uważają, że jest I prezesem do 2010 r. kiedy upływa jej sześcioletnia kadencja. Dodajmy, że po powrocie z urlopu potwierdziła ona umocowanie prezesa Józefa Iwulskiego, który ma kierować SN w czasie jej nieobecności.

Strona rządowa uważa zaś, że kieruje on przejściowo SN z mocy ustawy.

- Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, w związku z tym nie ma uprawnień do urlopu, nie może więc go też przerwać - powiedział Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta cytowany przez twitterowy profil Polskiego Radia.

W takim samym tonie powrót Gersdorf skomentował wiceminister sprawiedliwości. – Przepis jest jasny i jasno mówi o tym, że prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i nie może pełnić funkcji I prezes Sądy Najwyższego. Nie była też na żadnym urlopie, ponieważ będąc w stanie spoczynku nie mogła na nim być. W takich sytuacjach wypłaca się ekwiwalent i każdy pracodawca o tym wie. Sytuacja jest zadziwiająca – powiedział portalowi Niezależna.pl Michał Wójcik.

Od 4 lipca na mocy przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN, którzy ukończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, przeszli w stan spoczynku. Przepisy te mają również zastosowanie do Pierwszego Prezesa SN (zgodnie z Konstytucją jej kadencja kończy się w 2020 roku). Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować Prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. Obecna prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf, nie skorzystała z tej możliwości.

We wtorek 3 lipca prof. Gersdorf przed spotkaniem w Pałacu Prezydenckim wydała zarządzenie, w którym wyznaczała sędziego Józefa Iwulskiego na prezesa zastępującego Pierwszą Prezes w czasie jej nieobecności.

Z urlopu Gersdorf miała wrócić 19 lipca.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ