Duda: Nie będą nam narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

- Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - tak Prezydent RP Andrzej Duda odniósł się do krytyki Komisji Weneckiej projektu przepisów dot. wymiaru sprawiedliwości na spotkaniu z mieszkańcami Zwolenia.

Aktualizacja: 17.01.2020 21:56 Publikacja: 17.01.2020 16:38

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Prezydent podkreślił, że Polakom próbuje się odebrać na wszelkie sposoby prawo do posiadania dobrego wymiaru sprawiedliwości i do jego naprawy.

- Nie pozwólmy na to, by inni decydowali za nas. My Polacy mamy prawo sami decydować o sobie i swoich prawach. Po to walczyliśmy o demokrację - mówił w emocjonalnym wystąpieniu Prezydent.

Czytaj także: Senat za odrzuceniem tzw. ustawy kagańcowej

- Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - dodał Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że w piątek Senat odrzucił projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw autorstwa PiS.

Z kolei w czwartek projekt skrytykowała Komisja Wenecka, która stwierdziła m.in., że "niektóre z poprawek mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce".

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne