Sędziowie będą się szkolić w wirtualnej rzeczywistości

Młodzi sędziowie założą gogle VR i zmierzą z sytuacjami, które mogą się wydarzyć w rzeczywistości.

Publikacja: 27.03.2023 10:00

Sędziowie będą się szkolić w wirtualnej rzeczywistości

Foto: Adobe Stock

To pomysł Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Właśnie powstaje pierwszy film. Nagrania do niego były realizowane w sobotę 25 marca 2023 r. w Warszawie.

- Takie szkolenie to trening przenoszący sędziego na salę rozpraw, pozwalający na sprawdzenie się w różnych sytuacjach takich jak: świadek pod wpływem alkoholu, po zażyciu narkotyków, bez dowodu osobistego….Wirtualna rzeczywistość pozwala odtworzyć dowolną sytuację, z którą może zmierzyć się sędzia podczas rozprawy – mówi koordynatorka projektu, sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczak z "Iustitii".

Sędzia Karolina Rokita, zaangażowana w ten projekt podkreśla, że takie szkolenia pomogą młodym sędziom lepiej przygotować się do orzekania. - W sądach wciąż mamy papierowe akta i zacofanie technologiczne. Odpowiada za to Ministerstwo Sprawiedliwości. My jesteśmy za nowoczesnym sądownictwem, mówimy: zbuduj je z nami. Wiemy jak to zrobić i przygotowujemy projekty wykorzystania nowych technologii z korzyścią dla obywateli. Cyfryzacja sądów to jedyny sposób na przyśpieszenie rozpoznawania spraw – przekonuje.

Do pracy nad projektem "Iustitia" zaprosiła młodych sędziów ze Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM, prokuratorów z Lex Super Omnia oraz adwokatów. W nagraniu wystąpi również sędzia Anna Maria Wesołowska, członkini Iustitii. W role świadków wcielą się całkowicie pro bono aktorki Paulina Zgoda, Karolina Żuk, a także funkcjonariusz policji.

Czytaj więcej

W KSSiP będą uczyć tylko prokuraturzy i sędziowie. Na razie tylko jeden chętny
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału