American Bar Association to największa na świecie organizacja zrzeszająca prawników, sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych.

W liście przekazanym w poniedziałek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, szef tej organizacji, Reginald M. Turner, podziękował Polakom i polskiemu rządowi za odpowiedź na wojnę w Ukrainie, zwłaszcza za przyjęcie ponad trzech milionów uchodźców i zapewnienie im natychmiastowego dostępu do rynku pracy, edukacji i opieki medycznej.

ABA doceniła również zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy, który przygotował własny projekt dotyczący zmian w systemie sądownictwa dyscyplinarnego sędziów. Jednocześnie przyznano, że organizacja ma cały czas obawy związane z zagrożeniami niezależności wymiaru sądownictwa i rządów prawa w Polsce.

W liście zaapelowano do polskiego rządu o wykorzystanie nadarzającej się szansy na przeprowadzenie reform w systemie wymiaru sprawiedliwości, które zapewnią mu niezawisłość i niezależność zgodną z długoletnią tradycją demokratyczną Polski, a także międzynarodowymi zobowiązaniami traktatowymi Polski, w tym prawa europejskiego. W tym celu wezwano rządzących do zagwarantowania, aby polscy sędziowie podlegali środkom i procedurom dyscyplinarnym zgodnymi z prawem międzynarodowym i standardami niezawisłości sędziowskiej oraz bezstronności. Wezwano też do wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczących niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Znamy założenia reformy Izby Dyscyplinarnej. Prezydent złoży ustawę

Na początku lutego, prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje pomysły na sędziowski system dyscyplinarny.

- Ten projekt ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - mówił prezydent Andrzej Duda. - Spór z KE nie jest nam potrzebny. Polska potrzebuje spokoju wobec wszelkich zagrożeń – kontynuował wystąpienie prezydent. I podkreślił, że obecnie Polska znajduje się w trudnej sytuacji międzynarodowej, stąd zdecydował się na taki krok.

Zgodnie z propozycją prezydenta Izba Dyscyplinarna ma zostać zlikwidowana. Zastąpi ją nowy organ w SN - izba odpowiedzialności zawodowej. Według założeń prezydenckich obecni sędziowie Izby Dyscyplinarnej będą mieli wybór: odejść w stan spoczynku lub zostać w Sądzie Najwyższym. Propozycje przejścia do innej izby będzie składać im I Prezes SN.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ma pojawić się także nowa instytucja: test bezstronności sędziego. Jak wyjaśnił prezydent, będzie ona przysługiwała stronom postępowania, i będzie miała ona zastosowanie zarówno do toczących się obecnie postępowań, jak i tych zakończonych prawomocnym wyrokiem.

Prezydent mówił też o nowej przesłance odpowiedzialności zawodowej sędziów, jaką jest odmowa wymiaru sprawiedliwości. - To postulat europejski, aby taka przesłanka była. Uważam, że to przesłanka słuszna - wyjaśnił Duda.

Projektem ustawy zajmuje się obecnie sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.