Informuje o tym serwis internetowy Polskiej Agencji Prasowej, która wysłała do TK pytania w sprawie daty publikacji uzasadnienia kontrowersyjnego wyroku, który  wywołał falę ulicznych protestów w całej Polsce.

"Zgodnie z przepisami ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych" - napisało w odpowiedzi na pytania PAP biuro prasowe TK.

"Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili" - dodano.

Chodzi o art. 115  ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Stanowi on, że orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi publikuje się w zbiorze orzeczeń wydawanym przez TK w postaci elektronicznej.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale dotychczas do niej nie doszło.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił pod koniec grudnia, że jego zdaniem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zostanie opublikowane do końca stycznia.

- Myślę, że minęło już wystarczająco czasu, żeby przygotować uzasadnienie - stwierdził  Terlecki.